Πέρασε από τη Λισαβόνα η Ρεάλ, ρεκόρ για Ντόρτμουντ!

Ενημερώθηκε: 23/11/16 - 00:10

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το ελάχιστο δυνατό ρίσκο απέναντι στη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα, στην επιστροφή του Κριστιάνο Ρονάλντο στην πόλη που τον ανέδειξε, επικρατώντας με 1-2.

Ο Πορτογάλος δεν χρειάστηκε να σκοράρει απέναντι στην πρώην ομάδα του καθώς αυτό ανέλαβε να κάνει ένας αμυντικός, ο Βαράν, ο οποίος στο 29’ άνοιξε το σκορ και αυτό το γκολ σε συνδυασμό με την αποβολή του Ζοάο Περέιρα που χτύπησε στο 65’ τον Κόβατσιτς μπροστά στα μάτια του βοηθού, μαρτυρούσε πως οι γηπεδούχοι δεν θα ήταν σε θέση να απαντήσουν.

Ωστόσο, ο Αντριέν Σίλβα δέκα λεπτά πριν το τέλος ευστόχησε σε πέναλτι και καρδιοχτύπησε τους Μαδριλένους (αν έμενε, θα έχαναν οριστικά την πρωτιά). Στο 87’ όμως, ο Μπενζεμά με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που επιτρέπει στη "βασίλισσα" να διεκδικεί ακόμη την κορυφή (αν νικήσει την Ντόρτμουντ την τελευταία αγωνιστική).

Αντίθετα, τα "λιοντάρα" μάχονται μόνο για την θέση του 6ου ομίλου που οδηγεί στο Europa League.

H Nτόρτμουντ επικράτησε με το ΜΥΘΙΚΟ 8-4 της Λέγκια Βαρσοβίας, με τα γκολ να μπαίνουν με καταιγιστικό ρυθμό και να δημιουργούνται τρομερά ρεκόρ. Έσπασε το ρεκόρ με τα περισσότερα τέρματα σε ένα παιχνίδι, το οποίο είχε επιτευχθεί στο Μονακό-Λα Κορούνια (8-3).

Ματς απόλαυση για τους λάτρεις του ποδοσφαίρου! Δώδεκα γκολ εκ των οποίων τα 7 στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα πρώτα 31 λεπτά! Απίστευτος ο Ρόις, έκανε χατ-τρικ στην παρθενική του συμμετοχή τη φετινή σεζόν μετά τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε! Παίζει την πρωτιά στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ η Ντόρτμουντ την τελευταία αγωνιστική, με την ομαδάρα του Τούχελ να προκρίνεται ως πρώτη εάν δεν ηττηθεί!