Premier League: Επιστροφή στις νίκες για Τσέλσι

Ενημερώθηκε: 27/12/22 - 21:41

Η Τσέλσι ήταν εξαιρετική, καθάρισε από νωρίς το ματς και επικράτησε «μόλις» 2-0 της Μπόρνμουθ στο «Στάμφορντ Μπριτζ», πανηγυρίζοντας στο πρώτο της παιχνίδι μετά τη διακοπή του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «μπλε», μετά από σχεδόν δυόμιση μήνες (σσ. τελευταία στις 16/10) για να φτάσει τους 24 πόντους, ενώ η Μπόρνμουθ έμεινε στους 16 και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού, γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα της στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Τσέλσι, με τον Στέρλινγκ να σερβίρει το 1-0 στον Χάβερτς στο 16’. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο Μάουντ με άψογο πλασέ στην κίνηση έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Λονδρέζους, που έδειξαν να καθαρίζουν από νωρίς τον αγώνα.

Ο Χάφερτς βρήκε εκ νέου δίχτυα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε, αλλά οι δύο ομάδες είχαν τελικές για γκολ. Παρόλα αυτά, το σκορ δεν άλλαξε και παρέμεινε ως είχε μέχρι το φινάλε με την Τσέλσι να επικρατεί με 2-0.