Premier League: «Καρυδάτο» πέρασμα για Γιουνάιτεντ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/02/22 - 18:34

Ήρθε η ώρα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να βγουν μπροστά οι προσωπικότητες και μία τέτοια είναι ο Μπρούνο Φερνάντες! Ο Πορτογάλος μέσος ήταν απολαυστικός στην αναμέτρηση του «Έλαντ Ρόουντ» κόντρα στη Λιντς και οδήγησε την ομάδα του (που εμφάνισε και πάλι αυτοκτονικές τάσεις) σε σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο με 4-2.

Σε ένα ματς που διεξαγόταν υπό αντίξοες συνθήκες λόγω του βρεγμένου αγωνιστικού τερέν, όλα κυλούσαν ιδανικά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς στο 34’ ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σο και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Σάντσο με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Μπρούνο Φερνάντες που έκανε το 2-0.

Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει… Με ένα τυχερό γκολ του Ροντρίγκο Μορένο στο 53’, που ήθελε να σεντράρει, αλλά τελικά είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, η Λιντς μείωσε σε 2-1 και ένα λεπτό αργότερα ο Ραφίνια από ασίστ του Τζέιμς ισοφάρισε σε 2-2.

Τότε στο ματς μίλησαν οι παράγοντες «Ράνγκνικ», «Φρεντ» και «Μπρούνο Φερνάντες». Ο Γερμανός προπονητής έβαλε στο ματς τον Βραζιλιάνο χαφ και αυτομάτως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 70’ ήρθε το γκολ που έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Ο Πορτογάλος μέσος έκλεψε την μπάλα πίσω από το κέντρο, τη μετέφερε κοντά στην περιοχή και αφού ο Κριστιάνο έδωσε στον Σάντσο, ο Φρεντ με δυνατό σουτ έγραψε το 3-2.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Ο Μπρούνο Φερνάντες με ενέργεια που θύμισε Μπέργκαμπ, έστρωσε στον Ελάνγκα που στο 88’ δεν είχε πρόβλημα να διαμορφώσει το τελικό 4-2.