Premier League: Κυρίαρχος στο Λονδίνο η Άρσεναλ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 18/11/17 - 17:12

Η Άρσεναλ έπαιξε όσο χρειαζόταν και καθάρισε από το ημίχρονο την Τότεναμ, επικρατώντας με 2-0 στο ντέρμπι του Λονδίνου και φτάνοντας παράλληλα την Τσέλσι στην τέταρτη θέση με 22 βαθμούς, ενώ έναν παραπάνω έχει η Τότεναμ.

Οι "κανονιέρηδες" είχαν το πάνω χέρι από την έναρξη του αγώνα, έβγαινε με σωστό τρόπο στην επίθεση και παράλληλα είχε.. .εγκλωβίσει τους φιλοξενούμενους που ήταν τελείως ακίνδυνοι! Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ, έφτιαχναν προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφερναν να φτάσουν σε αξιόλογες τελικές.

Με την συμπλήρωση 36 λεπτών πήραν το προβάδισμα, με τον Μουστάφι να νικάει με εξαιρετική κεφαλιά τον Γιορίς μετά από εκτέλεση φαόυλ του Εζίλ. Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Αλέξις Σάντσες εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Λακαζέτ για να δώσει στην Άρσεναλ αέρα… δύο τερμάτων!

Στο δεύτερο μέρος, το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Τα "σπιρούνια" είχαν πάρει τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν να απειλήσουν, έχοντας σε κακή ημέρα τους Κέιν, Ντέλε Άλι, με τον Σισοκό να παλεύει… μόνος του! Τα λεπτά περνούσαν, οι δύο ομάδες δεν έφτιαχναν σπουδαίες ευκαιρίες και το 2-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε!