Premier League: Non stop Σίτι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 26/11/17 - 21:19

Η Μάντσεστερ Σίτι τα βρήκε... σκούρα απέναντι στη Χάντερσφιλντ, χάνοντας "τσουβάλια" γκολ στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα, το "πλήρωσε", με τον… άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου να επιβεβαιώνεται, καθώς οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45'+1'), με το αυτογκόλ του Οταμέντι!

Μόλις ένα λεπτό μετά την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου, ο Μαλόουν ανέτρεψε τον Στέρλινγκ στην περιοχή, ο Αγουέρο εκτέλεσε εύστοχα και το 1-1 ήταν γεγονός. Οι "πολίτες" πίεσαν για την ανατροπή και δικαιώθηκαν στο 84'.

Τότε, από κάθετη του Ντε Μπρόινε, ο Ζέσους δεν μπόρεσε να σκοράρει με προβολή, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στον Στέρλινγκ, για να καταλήξει στα δίχτυα και να διαμορφωθεί το τελικό 2-1 για την ομάδα του Μάντσεστερ, που είναι ξανά στο +8 από τη δεύτερη Γιουνάιτεντ.

Η Άρσεναλ "δραπέτευσε" από την έδρα της μεγάλης φετινής έκπληξης στην Αγγλία, Μπέρνλι (0-1), παίρνοντας μία νίκη από αυτές που μπορούν να αποδειχθούν κομβικές στο "ταμείο" του Μαΐου.

Παρότι έφτασε την κατοχή μπάλας στο 74%, η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ δεν απείλησε σχεδόν ποτέ τους -εξαιρετικά στημένους στην άμυνα- γηπεδούχους, αλλά στάθηκε πολύ τυχερή.

Στο 92', ο Ταρκόφσκι υπέπεσε σε αντικανονικό μαρκάρισμα, αναγκάζοντας τον Μέισον να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών, με τον Αλέξις Σάντσες να χαρίζει από την άσπρη βούλα το "τρίποντο" στους Λονδρέζους, που τους "έβαλε" ξανά στην τετράδα, πάνω από Λίβερπουλ και Τότεναμ!