Σάλτσμπουργκ-Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2: Διπλό πρόκρισης για τους Βάσκους

Ενημερώθηκε: 03/10/23 - 22:05

Μπορεί στην πρεμιέρα των ομίλων να είδε την Ίντερ να την ισοφαρίζει για το τελικό 1-1 τρία λεπτά πριν τα 90', ωστόσο, απόψε, η Σοσιεδάδ «καθάρισε» το παιχνίδι, φεύγοντας με σπουδαίο διπλό από τη «Red Bull Arena» και την έδρα της Σάλτσμπουργκ, επικρατώντας με σκορ 2-0 για τη 2η αγωνιστική του Champions League!

Η ομάδα του Ιμανόλ Αλγουαθίλ συνέχισε τις εξαιρετικές, όσο και εντυπωσιακές φετινές της εμφανίσεις σε πρωτάθλημα και Ευρώπη, «χτυπώντας» από την αρχή του ματς την αντίπαλό της.

Στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον αρχηγό τους, Μικέλ Ογιαρθάμπαλ, ο οποίος πάτησε περιοχή και με υπέροχο πλασεδάκι από τα αριστερά έκανε το 0-1!

Προτού μπορέσουν να αντιδράσουν από την... ψυχρολουσία, οι γηπεδούχοι δέχθηκαν και δεύτερο γκολ, όταν μετά από αδράνεια της άμυνας, ο Μέντες με απίθανο σόλο 60-70 μέτρων και υπέροχο διαγώνιο τελείωμα, έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους Ισπανούς!

Στην επανάληψη, η Σάλτσμπουργκ κέρδισε πέναλτι στο 48ο λεπτό μετά από μαρκάρισμα του κίπερ Ρεμίρο στον Σίμιτς. Απόφαση που τελικώς μετά από ολιγόλεπτη εξέταση του VAR άλλαξε, με τον ρέφερι της αναμέτρησης, Μπαρτόζ Φρανκόφσκι, να ζητά «ιπποτικά» συγγνώμη από τους Ισπανούς!