Serie A: Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Νάπολι - Νίκη τίτλου στο Μπέργκαμο (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 03/04/22 - 20:09

Η Νάπολι πάει… τρένο! Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έκανε ακόμη μία πειστική εμφάνιση, περνώντας από το Μπέργκαμο με 3-1 επί της Αταλάντα και έπιασε, με ματς περισσότερο, τη Μίλαν στην κορυφή της Serie A.

Κάπως έτσι «φώναξε» για ακόμη μία αγωνιστική πως φέτος θα διεκδικήσει μέχρι τέλους τον τίτλο του πρωταθλήματος, δείχνοντας πως έχει το «μέταλλο» που χρειάζεται.

Εξ αρχής, το παιχνίδι έμοιαζε δύσκολο και ήταν από αυτά που δίνουν… πρωτάθλημα εφόσον το έπαιρνε η Νάπολι. Ταξίδεψε στο Μπέργκαμο χωρίς τον τραυματία Οσιμέν, αλλά αυτό δεν την πτόησε με τον Μέρτενς να κερδίζει πέναλτι όταν ανατράπηκε από τον Μούσο και ο Ινσίνιε από την άσπρη βούλα έδωσε προβάδισμα στο 14’ στους «παρτενοπέι».

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 37’ ο Ιταλός επιθετικός με έξυπνα κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ μοίρασε το 2-0 στον Πολιτάνο, ο οποίος με υπέροχο τελείωμα εκτέλεσε τον Μούσο διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ντε Ρόουν φρόντισε στο 58’ να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, βάζοντας εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος την Αταλάντα, ωστόσο ο Ελμάς σκόραρε στο 81ο λεπτό και έβαλε την… υπογραφή του για το τελικό 3-1 υπέρ της Νάπολι.