Super League: Δεν χάνει ο Παναθηναϊκός, μεγάλες νίκες για Πανιώνιο, Παναιτωλικό!

Ενημερώθηκε: 07/10/18 - 00:58

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σκουλά και, με την ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Κυριακόπουλο να μετατρέπεται σε γκολ, από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μακέντα στο 91’, ισοφάρισε τελικά τον Αστέρα σε 1-1!

Έτσι, οι «πράσινοι» έφυγαν από την Τρίπολη με έναν βαθμό στις αποσκευές τους ενώ παρέμειναν αήττητοι, μετά το πέρας και της έκτης αγωνιστικής της Super League. Με τους εκατοντάδες οπαδούς του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» να αποθεώνουν τον Γιώργο Δώνη και τους παίκτες του, μετά τη λήξη.

Οι Αρκάδες από την άλλη πλευρά, έμειναν με την πικρή «γεύση» μιας ακόμα βαθμολογικής απώλειας είτε στα τελευταία λεπτά ενός αγώνα με «μεγάλο» αντίπαλο, είτε με εναντίον του πέναλτι, μετά τα ματς με ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Άρη.

παο κοσμος τριπολη
πανιωνιος αρης

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας (40’ Βαλιέντε), Καλτσάς (78’ Μπελόκ), Τόνσο, Τσιλιανίδης (86’ Μαρτίνεθ), Μανιάς.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας (58’ Τζανδάρης), Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουλιμπαλί, Στάικος (24’ Μπουζούκης), Κουρμπέλης, Δώνης (77’ Καμπετσής), Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

Μετά την πρώτη του νίκη κόντρα στον Απόλλωνα, ο Πανιώνιος εκμεταλλευόμενος την ιδιαίτερα "καυτή" και σήμερα, έδρα του, επικράτησε και του Άρη στη Νέα Σμύρνη με σκορ 1-0.

Η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν στο 41' ο Ντομίνγκες πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Σπιριντόνοβιτς και αφού η μπάλα βρήκε και την αριστερή ρίζα του δοκαριού, κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο. Αυτή ήταν και η δίκαιη κατάληξη του πρώτου ημιχρόνου, αφού οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι.

Στο β' μέρος, ο Άρης ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, έβαλε τον Πανιώνιο στα καρέ του που προσπάθησε να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων, αλλά την πραγματικά σπουδαία ευκαιρία του, την έχασε στο 92' με την κεφαλιά του Γκαρσία μπροστά στον Κότνικ να καταλήγει άουτ.

Οι Νεοσμυρνιώτες έχουν φτάσει πλέον στους 7 βαθμούς, παίρνοντας μεγάλη ανάσα, ενώ ο Άρης υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα του, μένοντας στους 12 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Κότνικ - Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου - Κόρμπος (87' Οικονομίδης), Κεϊτά - Σπιριντόνοβιτς (75' Μανθάτης), Τσιλούλης (83' Σταυρόπουλος), Μασούρας - Ντουρμισάι

Άρης: Κουέστα - Τζανακάκης (56' Κωνσταντινίδης), Δεληζήσης, Μάβραϊ, Μενέντεθ - Σιώπης, Μπάσα (46' Ούγκο Σόουζα), Ματίγια (78' Μαρτίνες) - Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματέο Γκαρσία

παναιτωλικος λεβαδειακος

Με δύο γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (49’, 58’), ο Παναιτωλικός νίκησε 2-1 εντός τον Λεβαδειακό, πανηγύρισε το πρώτο «τρίποντό» του έπειτα από 3 αγώνες πρωταθλήματος και ξεκόλλησε βαθμολογικά. Χαμένο πέναλτι για την ομάδα του Μοράρ είχε στο 63’ ο Μοράρ.

Προβληματική σε γενικές γραμμές η εμφάνιση του Λεβαδειακού, που μείωσε στο 86’ και είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 92’ για να «κλέψει» τον πόντο. Με 10 παίκτες οι Βοιωτοί από το 64’, ενώ υπέστησαν την συνεχόμενη ήττα τους στο πρωτάθλημα.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης – Μαρινάκης, Μιχάι, Μαλής, Ρότσα – Έρικσον, Μάρκος Πάουλο – Ντίας (84’ Μανά), Μάζουρεκ (66’ Γουίλιαν), Μοράρ – Καμαρά (77’ Λουσέρο)

Λεβαδειακός: Επασί – Τσαμπούρης, Ζησόπουλος, Αντιλέχου, Παντελιάδης – Μητρόπουλος, Καραχάλιος (64’ Όμο) – Σαβαντογκό, Σουμπίνιο (64’ Γιακουμάκης), Νανγκίς – Μαρκόβσκι (74’ Ιωαννίδης)