«Τριπλός» Αντετοκούνμπο τη βραδιά που οι Μιλγουόκι Μπακς έγραψαν ιστορία

Ενημερώθηκε: 05/11/22 - 09:08

Το Μιλγουόκι εξακολουθεί η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος (6-0 εντός και 2-0 εκτός).

O Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε το πρώτο του triple-double της σεζόν -και 30o της καριέρας του στο ΝΒΑ-, o Τζρου Χόλιντέϊ σημείωσε 29 πόντους και οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν σε ρεκόρ 8-0 για πρώτη φορά στην ιστορία τους, νικώντας με  115-102 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς στη Μινεάπολη.

Ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε 18 πόντους, ο Μαρζόν Μποσάμπ σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 14 και ο Γκρέισον Άλεν πέτυχε 10 για το Μιλγουόκι, το οποίο δεν έμεινε ποτέ πίσω μετά το πρώτο δίλεπτο και προηγήθηκε με 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν κορυφαίος σκόρερ της Μινεσότα με 24 πόντους, ενώ ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ.

Οι πρωταθλητές του 2021 είχαν πλεονέκτημα 11 πόντων μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο και διεύρυναν το προβάδισμα σε 108-91 όταν ο Αντετοκούνμπο σκόραρε με 8:07 να απομένουν.

Ο Χόλιντεϊ σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε όλων των σκόρερ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς  είναι τα ξημερώματα της Κυριακής (6/11) με αντίπαλο τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ του Αλεξέι Ποκουσέβσκι στο Fiserv Forum, ενώ θα ακολουθήσουν τρεις εκτός έδρας αγώνες με Ατλάντα Χοκς, Οκλαχόμα Θάντερ, Σαν Αντόνιο Σπερς.