ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 69-65: Δεν άντεξαν οι "ερυθρόλευκοι"

Ενημερώθηκε: 01/11/18 - 23:06

To το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο και το μίνι μπλακ άουτ στο τελευταίο δίλεπτο του παιχνιδιού, κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα (69-65) στη Μόσχα, με αποτέλεσμα να πέσει στο 3-2, στη φετινή Euroleague.

Καταστροφική η τρίτη περίοδος για τους «ερυθρόλευκους», καθώς έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 21-9. Παρ’ όλα αυτά, τα μεγάλα σουτ των Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος όχι μόνο τους κράτησαν στην τέταρτη, αλλά στο 38’ το ματς ήταν στην ισοπαλία (63-63).

Όμως, σε εκείνο το σημείο κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και κάποιες άστοχες επιθέσεις, έδωσαν στην «ομάδα του στρατού» την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο. Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πρίντεζη να είχε 14 και τον Γουίλιαμς-Γκος 13.

Από το σύνολο του Ιτούδη, το οποίο έφτασε στο 5-0 στη φετινή Ευρωλίγκα, κορυφαίος ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 20 πόντους, με τον Κλάιμπερν να είχε 17 και τον Χίγκινς 11. Κι όλα αυτά, ενώ ο Ντε Κολό αγωνίστηκε για μόλις 9:37’’, προσφέροντας στην ομάδα του μόλις 2 ασίστ και καθόλου πόντους με 0/2 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-35, 52-44, 69-65

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό, Πίτερς 6 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 20 (6/10τρ.), Βοροντσέβιτς 3 (1), Κλάιμπερν 17, Χίγκινς 11, Χάκετ, Κουλάγκιν 2, Χάινς 6, Χάντερ 4

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (3), Τουπάν, Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοφ 7, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 8