"Βόμβα" στη Ρόδο κάνει την καρέκλα του Πρίφτη να τρίζει

Ενημερώθηκε: 18/03/17 - 20:54

Σε ματς-διαφήμιση του μπάσκετ στο Βενετόκλειο της Ρόδου, έπεσε η "βόμβα" που κάνει πλέον την καρέκλα του Δημήτρη Πρίφτη να... τρίζει.

Μπορεί ο Άρης να πραγματοποίησε ένα απίστευτο comeback, επιστρέφοντας από -23 και να ετοιμαζόταν για μια μεγαλειώδη νίκη, αλλά ο Άχονεν είχε διαφορετική άποψη. Ο Φινλανδός γκάρντ ήταν εξαιρετικός και υπέγραψε τη νίκη Κολοσσού Ρόδου με 85-84 επί του πάλαι ποτέ "αυτοκράτορα" του ελληνικού μπάσκετ.

Ο Φινλανδός γκαρντ ήταν και πρώτος σκόρερ για τους Ροδίτες με 14 πόντους, με τον Ρέντικ να είχε 13, αλλά ο Βασιλόπουλος έκανε εξαιρετική δουλειά με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από τους «κίτρινους» έκαναν ό,τι μπορούσαν οι Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Κολοσσός, ο οποίος με σημείο αναφοράς την περιφέρειά του προηγήθηκε 10-4 του Άρη. Στη συνέχεια, οι Ροδίτες έβαλαν και την άμυνα στην εξίσωση και με τον Ρέντικ να κάνει μεγάλη... ζημιά στη ρακέτα, η υπέρ τους διαφορά πήγε στο +10 (19-9). Οι Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς «ξεκόλλησαν» προς στιγμήν την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη (19-13), αλλά οι γηπεδούχοι δεν... πτοήθηκαν και έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (24-15).

Αρκετά άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Κολοσσό, να διατηρεί απόσταση ασφαλείας μέχρι τα μισά (29-20). Μέχρι που ξεκίνησαν να πυροβολούν από την περιφέρεια, και να φτάσουν στο +15 (37-22), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί, οι παίκτες του Πρίφτη έβγαλαν κάποιες άμυνες και με τον Κάμινγκς έριξαν σε μονοψήφιο τη διαφορά (39-30), αλλά οι Γουάτσον και Άχονεν έδωσαν τις λύσεις και έτσι το σύνολο του Λυκογιάννη πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (50-35).

Ο Άρης δεν έβρισκε τα πατήματά του ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται αυτό και να πηγαίνει στο +20 (55-35). Στη συνέχεια, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «ξύπνησε» επιθετικά, όχι όμως αμυντικά και έτσι οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντάς την στο +23 (66-43), στα μισά. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις μόνο από τον Κάμινγκς, αλλά αυτό δεν αρκούσε, καθώς οι Ροδίτες διατηρούσαν το +23 (73-50) μέχρι και δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Εκεί, οι παίκτες του Πρίφτη έκαναν ένα 6-0 και διαμόρφωσαν το 73-56.

Με τον ίδιο ρυθμό που έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε στο τέταρτο ο Άρης, μπαίνοντας με ένα 5-0 για το 73-61. Μάλιστα, η άμυνα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη δούλευε πολύ καλύτερα και έτσι η διαφορά ήταν στα ίδια επίπεδα μέχρι τα μισά (77-65). Ο Ρέλεφορντ «ξεκόλλησε» προσωρινά τους Ροδίτες (79-65), αλλά ο Ντραγκίσεβιτς δεν είχε πει την τελευταία του... λέξη και με δικούς του πόντους, έβαλε «φωτιά» στο παιχνίδι, ροκανίζοντας τη διαφορά στο -6 (79-73), στα δύο λεπτά πριν τη λήξη. Οι Ρέντικ και Ρέλεφορντ έδωσαν «ανάσες» στους γηπεδούχους (83-75), αλλά οι Ντραγκίσεβιτς και Κάμινγκς συνέχισαν το... βιολί τους με το σκορ να μειώνεται στον πόντο (83-82), στα 11'' πριν τη λήξη! Μάλιστα, με την τεράστια ψυχραιμία του, ο Κάμινγκς από τη γραμμή των βολών έβαλε ξανά μπροστά τον Άρη (83-84), αλλά ο Άχονεν με λέι απ στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό 85-84 και έδωσε τη νίκη στον Κολοσσό!

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 50-35, 73-56, 85-84

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 11 (1), Βασιλόπουλος 10 (2τρ., 11 ριμπ.), Χολ 7, Λιάπης, Τσούκου 3 (1), Γεωργαλλής 5 (1), Αγγελάκος 2, Άχονεν 14 (3), Παπαδάκης 3 (1), Γουάτσον 8.

Άρης (Πρίφτης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8 (2), Κάμινγκς 24 (1), Γιάνκοβιτς 10, Καββαδάς 8, Ξανθόπουλος 7 (1), Ζάρας 5 (1), Χρηστίδης, Μούρτος, Σίμτσακ, Ντραγκίσεβιτς 22 (4), Τζάκσον.