LIVE: Κροατία-Ελλάδα (21:45, Cosmote Sport 1HD & thepressroom.gr)

Η Εθνική μας ομάδα θέλει να κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Μουντιάλ, παίρνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα στο «Μάξιμιρ» και να την σφραγίσει στον επαναληπτικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» την ερχόμενη Κυριακή.

Ελλάδα
Ελλάδα
  • 23:40
    90'

Η Εθνική γνώρισε την ήττα με 4-1 από την Κροατία και πλέον μόνο με θαύμα θα βρεθεί στο Μουντιάλ της Ρωσίας.

• 23:37
    Καθυστερήσεις

4 λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 23:36
    90'
    Ευκαιρία για την Ελλάδα

Ο Μήτρογλου έκανε ωραία κεφαλιά αλλά ο Σούμπασιτς με φοβερή επέμβαση, κράτησε το 4-1 για την Κροατία. Στη συνέχεια ο Παπαδόπουλους έκανε το γύρισμα αλλά δεν υπήρχε κάποιος συμπαίκτης του

• 23:34
    89'
    Αλλαγή για την Κροατία

Πάσαλιτς αντί Μόντριτς

• 23:28
    83'

Βλάσιτς αντί Κράμαριτς

• 23:21
    76'

Ρέμπιτς αντί Κάλινιτς

• 23:20
    75'
    Ευκαιρία για την Ελλάδα.

Καλοχτυπημένο κόρνερ του Φορτούνη, ο Μήτρογλου έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ

• 23:17
    72'
    Αλλαγή για την Ελλάδα

Μπακασέτας αντί Σταφυλίδη

• 23:15
    69'

Σουτ του Πέρισιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ. Νέα καλή ευκαιρία για την Κροατία

• 23:09
    63'

Ο Μήτρογλου είδε εκτός εστίας τον Σούμπασιτς, έκανε την σέντρα αλλά η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου πέρασε πάνω από τα δοκάρια

• 23:09
    62'

Ταχτσίδης αντί Σάμαρη

• 23:06
    60'

Ο Μήτρογλου έκανε την προσποίηση στον αντίπαλό του και στη συνέχεια το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σούμπασιτς να πέφτει και να διώχνει σε κόρνερ

• 23:02
    57'

Νέα ευκαιρία για την Κροατία, με τον Καρνέζη να διώχνει με τις γροθιές το σουτ του Ράκιτιτς

• 23:02
    56'

Ωραία κίνηση και διαγώνιο σουτ του Κράμαριτς, ο Καρνέζης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

• 23:01

Απίστευτα τα λάθη που κάνουν οι διεθνείς μας στο σημερινό παιχνίδι. Και τα τέσσερα τέρματα έχουν προέλθει από... δώρα των παικτών του Σκίμπε

• 22:55
    49'
    ΓΚΟΛ για την Κροατία...

Μετά από βαθιά μπαλιά του Ράκιτιτς, ο Σταφυλίδης προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα με το στήθος στον Καρνέζη αλλά έδωσε άθελά του... ασίστ στον Βρσάλικο, ο οποίος έσπασε στον Κράμαριτς και ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να σκοράρει.

• 22:51

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος...

• 22:51
    46'

Ρέτσος αντί Μανιάτη

• 22:35
    45'

Τέλος, στο πρώτο τραγικό ημίχρονο, με τη Εθνική μας, να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 3-1 από την Κροατία.

• 22:32

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 22:32
    44'

Ο Καρνέζης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κράμαριτς, με τον Κάλινιτς στη συνέχεια να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

• 22:21
    34'
    ΓΚΟΛ για την Κροατία

Ο Βρσάλικο έκανε καλοζυγισμένη σέντρα, ο Πέρισιτς βρέθηκε ακόμη μια φορά αμαρκάριστος στην περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα!

• 22:18
    30'
    ΓΚΟΟΟΛ!!! Μειώνει η Εθνική μας!

Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος πήδηξε ψηλότερα από κάθε αντίπαλό του και με πολύ ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Μπρόζοβιτς να απομακρύνει.

• 22:17
    29'
    Διπλή ευκαιρία για την Ελλάδα!

Ο Μήτρογλου ρόλαρε στην πλάτη του Βίντα και έκανε το γύρισμα αλλά κανένας συμπαίκτης του δεν ακολούθησε. Στη συνέχεια, ο Ζέκα έκλεψε την μπάλα και την έσπασε στην μικρή περιοχή αλλά ο Βίντα απομάκρυνε σε κόρνερ.

• 22:11
    21'

Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα για κλωτσιά στον Μόντριτς

• 22:07
    19'
    ΓΚΟΛ!!! Η Κροατία κάνει δυο τα τέρματά της

Ο Στρίνιτς έκανε την κούρσα από τα αριστερά και το γύρισμα παράλληλα με την εστία και ο αφύλαχτος Κάλινιτς με τακουνάκι νίκησε τον Καρνέζη! Τρομερό κενό στην άμυνα της Εθνικής, ήταν ολομόναχος ο Κάλινιτς

• 22:02

Άσχημη εξέλιξη για την Εθνική από πολύ νωρίς ! Βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 14ο λεπτό και πλέον καλείται να κυνηγήσει το σκορ

• 22:00
    13'
    ΓΚΟΛ!!! Ανοίγει το σκορ η Κροατία

Ο Μόντριτς έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, ο Καρνέζης έπεσε στην δεξιά και κάπως έτσι η Κροατία παίρνει το προβάδισμα.

• 21:58

Ο Τζαβέλλας έκανε το γύρισμα στον Καρνέζη, αυτός έκανε κάκιστο κοντρόλ και έδωσε την ευκαιρία στον Κάλινιτς να του τσιμπήσει την μπάλα, με τον Έλληνα πορτιέρε να τον ανατρέπει! Σωστά δόθηκε η παράβαση από τον διαιτητή

• 21:57
    11'

Πέναλτι για την Κροατία και κίτρινη κάρτα στον Καρνέζη

• 21:52
    5'

Μετά από σύγχυση στην ελληνική άμυνα, ο Βίντα έκανε την κεφαλιά αλλά ήταν αδύναμη και ο Καρνέζης μπλόκαρε πολύ εύκολα την μπάλα

• 21:51
    4'

Φάουλ πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους, με την ελληνική ομάδα να απομακρύνει. Στην εξέλιξη της φάσης η Κροατία κέρδισε κόρνερ

• 21:47
    1'

Ξεκίνημα στην αναμέτρηση!

• 21:47

Την ώρα που ακούγεται ο ύμνος της Ελλάδας, οι οπαδοί της Κροατίας γιουχάρουν

• 21:39

Μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δυο ομάδες...

• 21:32

Για την Ελλάδα στο όριο είναι οι Καπίνο, Οικονόμου, Τζαβέλλας, Σταφυλίδης, Ρέτσος, Τοροσίδης και Μήτρογλου, ενώ για την Κροατία είναι οι Πέρισιτς, Μπρόζοβιτς, Βρσάλικο, Ρογκ, Πίβαριτς, Βίντα και Κάλινιτς

• 21:32

Επτά παίκτες της Ελλάδας και άλλοι τόσοι της Κροατίας βρίσκονται στο όριο και εφόσον δεχτούν κίτρινη κάρτα, θα απουσιάσουν από τη ρεβάνς του Φαλήρου

• 21:22

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία), με βοηθούς τους Ελενίτο Ντι Λιμπερατόρε (Ιταλία), Μάουρο Τονολίνι (Ιταλία) και τέταρτος είναι ο Λούκα Μπάντι (Ιταλία)

• 21:22

Ελλάδα (Μίχαελ Σκίμπε, 4-2-3-1): Καρνέζης - Μανιάτης, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλλας - Τζιόλης, Σάμαρης - Ζέκα, Φορτούνης, Σταφυλίδης - Μήτρογλου

Στον πάγκο βρίσκονται οι Καπίνο, Ανέστης, Ρέτσος, Λάζαρος, Διαμαντάκος, Μπακασέτας, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Ταχτσίδης, Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Οικονόμου

• 21:22

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς, 4-3-3): Σούμπασιτς – Βρσάλικο, Βίντα, Λόβρεν, Στρίνιτς – Ράκιτιτς, Μπρόζοβιτς, Μόντριτς – Πέρισιτς, Κάλινιτς, Κράμαριτς

Στον πάγκο βρίσκονται οι Λιβάκοβιτς, Λ. Κάλινιτς, Μίτροβιτς, Βλάσιτς, Νίζιτς, Ρέμπιτς, Ρογκ, Μάντζουκιτς, Μπράνταριτς, Λέοβατς, Πάσαλιτς, Πίβαριτς