NBA: "Αυτοκτονία" για Cavaliers, 1-0 οι Warriors! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 01/06/18 - 13:13

Μια ανάσα από το μπρέικ έφτασαν οι Cleveland Cavaliers, στο Όκλαντ, όμως οι Warriors, με καρδιά... πρωταθλητών επικράτησαν στην παράταση με 124-114 και έκαναν το 1-0 στους τελικούς του NBA.

Οι φιλοξενούμενοι που είχαν τον Lebron James στη ζώνη του λυκόφωτος με 51 πόντους (16/25 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/11 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, έχασαν χρυσή ευκαιρία να πάρουν το ματς στην κανονική διάρκεια.

Σχεδόν 4" για το φινάλε, George Hill αστόχησε σε βολή για το προβάδισμα και ο JR Smith που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ «θόλωσε» κι αντί να σουτάρει έκανε… καθυστερήσεις βγάζοντας από τα ρούχα του τον «βασιλιά».

Ο Steph Curry με 26 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ είχε ο Kevin Durant και ο Klay Thompson πρόσθεσε 24 πόντους. Άγγιξε το τριπλ-νταμπλ ο Draymond Green με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Πολύ καλός για τους ηττημένους και ο Kevin Love με 21 πόντους και 14 ριμπάουντ. Το δεύτερο ματς θα γίνει ξημερώματα της Δευτέρας (4:00) και πάλι στο Όκλαντ.