Bundesliga: Νίκη τίτλου για Ντόρτμουντ!

Ενημερώθηκε: 22/12/18 - 00:06

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 της Γκλάντμπαχ, στο ντέρμπι κορυφής της Bundesliga και αύξησε και πάλι στους εννέα πόντους τη διαφορά από τα «πουλάρια», αλλά και από την Μπάγερν που αγωνίζεται το Σάββατο.

Όλα κρίθηκαν από το 42ο μέχρι το 54ο λεπτό, όταν και σημειώθηκαν τα τρία γκολ που έκριναν την αναμέτρηση. Στο 42', ο Γκέτσε βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, πάσαρε δεξιά στον Σάντσο, αυτός πήγε ακόμα πιο πλάγια, κοιμίζοντας την άμυνα της Γκλάντμπαχ και με δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Η Γκλάντμπαχ απάντησε στις καθυστερήσεις με γκολ Κράμερ από κοντά μετά από σέντρα και σύγχυση στο κέντρο της άμυνας των Βεστφαλών. Η Ντόρτμουντ παρόλα αυτά κατόρθωσε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο, μετά την ωραία συρτή πάσα του Μάριο Γκέτσε από δεξιά και την προβολή του Μάρκο Ρόις που έκανε το 2-1, για φέρει τη Ντόρτμουντ στους 42 πόντους.