LIVE: Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι 3-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Σίτι (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 10/11/19 - 20:29

Με ακόμα μια σπουδαία εμφάνιση, η Λίβερπουλ επικράτησε άνετα της Μάντσεστερ Σίτι με 3-1 στο "Άνφιλντ", παρέμεινε αήττητη στην Premier League και έκανε ίσως το πιο αποφασιστικό βήμα (μέχρι το επόμενο) για την κατάκτηση του τίτλου μετά από 30 χρόνια.

• 20:25
    94'

Η Λίβερπουλ είναι η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, αφήνει τους "πολίτες" στην 4η θέση και φουλάρει πλέον για το πρώτο της πρωτάθλημα μετά από 30 χρόνια!

• 20:20

Συμπληρώθηκαν τα 90'. Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 20:17
    87'
    Αλλαγή για τη Λίβερπουλ

Γκόμες αντί Σαλάχ

• 20:15
    83'

Πέναλτι ζητάει ξανά η Σίτι, σε χέρι του Άρνολντ. «Παίζετε» λέει ο διαιτητής και φαίνεται πως έχει δίκιο αφού η απόσταση είναι υπερβολικά κοντινή

• 20:12

Έχει αναθαρρίσει μετά το γκολ η Σίτι και ψάχνει ένα ακόμη για να μπει στο παιχνίδι και στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος

• 20:10
    79'

Τσάμπερλεϊν αντί Φιρμίνο

• 20:08
    78'
    Γκολ για τη Σίτι!

Μετά από αδράνεια στην άμυνα της Λίβερπουλ, ο Ανχελίνο έκανε το γύρισμα και ο Μπερνάρντο Σίλβα με ωραίο σουτ στην κίνηση μειώνει για την Σίτι. Έξαλλος ο Κλοπ διαμαρτύρεται για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης στον Φαμπίνιο αλλά δεν υπάρχει κάτι

• 20:07
    77'

Σουτ του Γουόκερ υπό καλές προϋποθέσεις, η μπάλα στο σώμα του Φαν Ντάικ

• 20:06

Δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις με τίποτα η Σίτι, που μοιάζει εγκλωβισμένη από την Λίβερπουλ. Φτάσαμε στο 75ο λεπτό, δεν έχει αλλάξει τίποτα στην αναμέτρηση

• 20:00
    71'
    Αλλαγή για τη Σίτι

Ζεσούς αντί Αγουέρο

• 19:58
    65'

Ο Στέρλινγκ έπεσε στην περιοχή της Λίβερπουλ και ζήτησε πέναλτι σε σπρώξιμο του Μανέ, άουτ έδειξε ο Όλιβερ

• 19:51
    61'

Μίλνερ αντί Χέντερσον

• 19:47
    57'

Πλασέ του Φιρμίνο που σημαδεύει το απέναντι «Γ» αλλά δεν βρίσκει στόχο

• 19:47
    56'
    Ευκαιρία για τη Σίτι!

Ο Στέρλινγκ κάνει φοβερή ατομική προσπάθεια και σουτάρει από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

• 19:46

Η Λίβερπουλ... χτυπάει όπως και στο πρώτο ημίχρονο. Αφού δίνει χώρο στην Σίτι και την αφήνει να πιέσει, εκμεταλλεύεται την πρώτη της τελική και σκοράρει!

• 19:46
    52'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Λίβερπουλ!

Εξαιρετική σέντρα του Χέντερσον, με τον Μανέ να εκμεταλλεύεται την κάκιστη αντίδραση του Μπράβο και να σκοράρει με κεφαλιά για το 3-0 της Λίβερπουλ!

• 19:39
    49'

Σουτ του Γκουντογκάν, η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

• 19:38

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος

• 19:34

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος

• 19:21
    45'

Η Λίβερπουλ προηγείται με 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι χάρη στα τέρματα των Φαμπίνιο και Σαλάχ. Διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι του Άρνολντ η Σίτι, από την εξέλιξη της φάσης προήλθε το πρώτο τέρματα της Λίβερπουλ αλλά ούτε ο Όλιβερ ούτε οι διαιτητές στο VAR θεώρησαν πως υπήρχε παράβαση.

• 19:19
    45+2'

Άλλο ένα σουτ του Αγουέρο, μπλόκαρε ο Άλισον

• 19:18
    45'

Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

• 19:16
    45'
    Φάση για τη Λίβερπουλ!

Ο Φιρμίνο έστρωσε για τον Σαλάχ, ο οποίος έπιασε φαλτσαριστό σουτ αλλά ο Μπράβο έπεσε και έδιωξε!

• 19:15
    42'

Ο Ντε Μπρούιν ανοίγει ωραία στον Αγουέρο, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ με το αριστερό που πέρασε 2-3 μέτρα από το αριστερό δοκάρι του Άλισον.

• 19:12
    40'

Πέντε λεπτά ακόμη για το φινάλε του ημιχρόνου. Η Λίβερπουλ διατηρεί με σχετική ευκολία το προβάδισμά της κόντρα στην Σίτι (2-0).

• 19:09
    38'

Σουτ του Φιρμίνο μέσα από την περιοχή ο Μπράβο έδιωξε και στη συνέχεια ο Γουόκερ πιο μακριά

• 19:07

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ματς, η Λίβερπουλ όποτε κλέβει την μπάλα είναι... φωτιά μπροστά και η Σίτι δυσκολεύεται να την αντιμετωπίσει

• 19:07
    36'

Φοβερή προσποίηση του Φιρμίνο, που πάει να τελειώσει τη φάση με το μυτάκι αλλά στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ

• 19:05
    32'

Εκτέλεση κόρνερ του Ρόμπερτσον, ο Λόβρεν παίρνει την κεφαλιά αλλά δεν βρίσκει στόχο.

• 19:01
    29'
    Δοκάρι για τη Σίτι!

Ο Ανχελίνο σούταρε με το... μύτο, με την μπάλα να κοντράρει και να χτυπάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας.

• 18:55
    25'

Ο Αγουέρο έκανε το σουτ από πολύ καλές προϋπποθέσεις μέσα από την περιοχή, με τον Άλισον να διώχνει με υπερένταση.

• 18:52
    20'

Πρώτο εικοσάλεπτο στο παιχνίδι. Η Λίβερπουλ προηγείται με 2-0 της Μάντσεστερ Σίτι χάρη στα γκολ των Φαμπίνο και Σαλάχ, με τους «reds» να πατάνε καλύτερα και να ελέγχουν πλέον απόλυτα το ματς. Σοκαρισμένοι μοιάζουν οι φιλοξενούμενοι μετά τα δύο γκολ που έχει δεχτεί.

• 18:47

Απίθανο ξεκίνημα από την Λίβερπουλ στο παιχνίδι, χτυπάει δύο φορές σε διάστημα οκτώ λεπτών και παίρνει από πολύ νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων!

• 18:46

Λίγο πριν το γκολ, η Σίτι έχασε μοναδική ευκαιρία όταν μετά από έξυπνη σέντρα του Ντε Μπρούινε, οι Αγκουέρο και Στόουνς δεν πρόλαβαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα του Άλισον

• 18:45
    13'

Φανταστική αλλαγή παιχνιδιού του Άρνολντ στον Ρόμπερτσον, αυτός έβγαλε φοβερή σέντρα και ο Σαλάχ με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Μπράβο για το 2-0 της Λίβερπουλ!

• 18:40
    9'
    Μεγάλη φάση για τη Σίτι!

Μετά από φάουλ του Ντε Μπρούινε ο Στέρλινγκ πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

• 18:40

Η Σίτι φώναζε για χέρι του Φαν Ντάικ σε γύρισμα του Μπερνάρντο Σίλβα!

• 18:38
    6'

Ανοίγει το σκορ η ομάδα του Κλοπ! Ο Φαμπίνιο είναι ο σκόρερ με απίθανο βολέ έξω από την περιοχή!

• 18:32
    1'

• 18:29

Φοβερή ατμόσφαιρα για ακόμη μια φορά στο «Άνφιλντ».

• 18:22

Σε λιγότερο από 10' θα ξεκινήσει το παιχνίδι στο "Άνφιλντ"

• 18:19

Διαιτητής είναι ο Μάικλ Όλιβερ, με βοηθούς τους Στιούαρτ Μπερτ, Σίμον Μπένετ

• 17:59

Με 4-2-3-1 κατεβάζει την Μάντσεστερ Σίτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα. Ο Μπράβο στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Γουόκερ, Στόουνς, Φερναντίνιο και Ανχελίνο να βρίσκονται στην τετράδα της άμυνας. Ρόδρι και Γκουντογκάν οι δύο στον άξονα, με τους Μπερνάρντο Σίλβα, Ντε Μπρούιν και Στέρλινγκ να αποτελούν τη μεσοεπιθετική τριάδα πίσω από τον μοναδική προωθημένο Αγουέρο.

• 17:58

Ο Γιούργκεν Κλοπ παρατάσσει την ομάδα του με διάταξη 4-3-3 και τον Άλισον κάτω από τα δοκάρια. Οι Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον αποτελούν την τετράδα της άμυνας, ενώ στην τριπλέτα των χαφ είναι οι Χέντερσον, Φαμπίνιο και Βαϊνάλντουμ. Μανέ και Σαλάχ πλαισιώνουν τον Φιρμίνο στην επίθεση.

• 17:51
    Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα)

Μπράβο, Γουόκερ, Στόουνς, Φερναντίνιο, Ανχελίνο, Ροντρίγκο, Γκουντογκάν, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο, Στέρλινγκ, Αγουέρο

Στον πάγκο: Κάρσον, Ζέσους, Σίλβα, Μαχρέζ, Κανσέλο, Οταμέντι, Φόντεν

• 17:50
    Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ)

Άλισον, Αλεξάντερ – Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Φιρμίνο, Μανέ, Σαλάχ

Στον πάγκο: Αντριάν, Μίλνερ, Κεϊτά, Γκόμες, Τσάμπερλεϊν, Λαλάνα, Οριγκί

• 17:50

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 17:45
    Η άφιξη της Μάντσεστερ Σίτι στο "Άνφιλντ"
  • 17:44

Πιο ζόρικα τα πράγματα για τον Πεπ Γκουαρντιόλα, ο οποίος διαβάζει στη λίστα των απόντων λόγω τραυματισμού τα ονόματα των  Ολεξάντρ Ζιντσένκο, Λερόι Σανέ, Εμερίκ Λαπόρτ ενώ δύσκολα προλαβαίνουν το ματς οι Ρόντρι και Νταβίντ Σίλβα

• 17:44

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα καταστρώνει τα πλάνα του ο Γιούργκεν Κλοπ, αφού δεν μπορεί να υπολογίζει μονάχα στους τραυματίες Ζοέλ Μάτιπ και Σερντάν Σακίρι.

• 17:44

Έξι βαθμούς πίσω της (25) ακολουθεί η Σίτι, η οποία σε περίπτωση ήττας, όχι μόνο θα βρεθεί να κυνηγά διαφορά  9 βαθμών από τους Μέρσεϊσαιντες, αλλά θα ξεμείνει και στην τέταρτη θέση, αφού Λέστερ και Τσέλσι προσπέρασαν με τις χθεσινές τουw νίκες απέναντι σε Άρσεναλ (2-0) και Κρίσταλ Πάλας (2-0) αντίστοιχα, φτάνοντας στους 26 βαθμούς.

• 17:44

Η Λίβερπουλ βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα όντας αήττητη και με συγκομιδή 31 βαθμών.