ΑΕΚ-Ηρακλής 100-97: Ατσάλινη Ένωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/03/21 - 20:52

ΑΕΚ με ψυχή χιλίων λεόντων, πέτυχε έναν απίστευτο άθλο επικρατώντας 100-97 του Ηρακλή στην παράταση, στο καλύτερο παιχνίδι της φετινής Stoiximan Basket League.

Τι κι αν παρατάχθηκε με 9 μόλις διαθέσιμους παίκτες… Τι κι αν είχε μόνο τον Μαυροειδή ως καθαρόαιμο σέντερ… Τι κι αν βρέθηκε στο -4 με 1,5 λεπτό για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα… Τι κι αν έχασε στα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης με φάουλ τους Ματσιούλις και Χρυσικόπουλο

Η «εφτάψυχη» ομάδα του Παπαθεοδώρου έδειξε απίστευτα χαρίσματα και πήρε ένα σχεδόν χαμένο παιχνίδι, με τον Μέικον να ευστοχεί σε τρίποντο νίκης στο τέλος της παράτασης.

Μυθική εμφάνιση από τον 37χρονο Λάνγκφορντ (28 πόντοι με 11/14 εντός παιδιάς, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 34 λεπτά συμμετοχής), άξιοι συμπαραστάτες του οι Χρυσικόπουλος (18 πόντοι), Μέικον (19 πόντοι), Μωραΐτης (11 πόντοι, 5 ασίστ).

Αυτοκτονικές τάσεις από τον Γηραιό, που κρατούσε στα χέρια του το ροζ φύλλο αγώνα, ωστόσο ο Ίμπανκς ευστόχησε στη 2η βολή με ένα δευτερόλεπτα για το φινάλε του 40λεπτου και στη συνέχεια ο Χάνλαν έκανε ανόητο φάουλ στον Ματσιούλις σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Εξαιρετικός ο Τζος Χάγκινς (32 πόντοι με 11/15 εντός παιδιάς), με τους Θεσσαλονικείς να κυριαρχούν απόλυτα στα ριμπάουντ (41 έναντι 30).