ΑΕΚ-Προμηθέας Πατρών 84-85: Έπος στο ΟΑΚΑ!

Ενημερώθηκε: 07/06/19 - 22:04

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε 85-84 της ΑΕΚ στην παράταση μέσα στο ΟΑΚΑ μετά από ένα καταπληκτικό ματς και πανηγυρίζει την πρόκρισή του, στους τελικούς της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Παναθηναϊκό.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο φτάνοντας στο +10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έμοιαζαν να έχουν κλειδώσει τη νίκη όταν στα 35’’ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 71-76.

Το τρίποντο του Σάκοτα στα 4,4’’ έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Σαντ-Ρόος αστόχησε στο ντράιβ που επιχείρησε και η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στους τελικούς μετά από 14 χρόνια.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Αμερικανοί Ράιον Μπράουν και Τερέλ Παρκς.

Ο Βινς Χάντερ με 27 πόντους ξεχώρισε από την «Ένωση», που είχε 5/32 τρίποντα και θα παίξει στους μικρούς τελικούς για την παρηγοριά απέναντι στο Περιστέρι.

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, (πρτ.) 84-85