Αυτοί θα σε κρατήσουνε Παναθηναϊκέ!

Ενημερώθηκε: 16/10/17 - 21:47

Τι κι αν αγωνιζόνταν με 9 παίκτες; Τι κι αν η Λάρισα ισοφάρισε και έδειχνε ικανή να φύγει ακόμα και με τη νίκη από τη Λεωφόρο; Ο Παναθηναϊκός, βγάζοντας απίστευτο πάθος στο τερέν του "Απόστολος Νικολαΐδης", με...buzzer beater του Χίλιεμαρκ, επικράτησε με 2-1 της ΑΕΛ, μέσα σε μια απίστευτη ατμόσφαιρα, δείχνοντας πως έχει... σφυγμό!

Ο Βιγιαφάνιες με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη, με τον Περόνε να ισοφαρίζει με κεφαλιά (σε μια οριακή φάση που από το ριπλέι φαίνεται πως έρχεται από πίσω).

Αδιανόητες αποφάσεις από τον Αριστομένη Κουτσιαύτη και τον α’ βοηθό του, Βασίλη Καραβασίλη. Ο πρώτος δεν έδωσε δύο πέναλτι του Ζίζιτς πάνω στον Μολέδο στο πρώτο ημίχρονο (στο 3’ και στο 18’) και έδωσε το τρίτο που έγινε από τον Φατιόν στον Μολίνς στο 49ο λεπτό. Από την μεριά του, ο α’ βοηθός δεν μέτρησε κανονικότατο γκολ του Περόνε στο 90’, που καλυπτόταν από τον Κουρμπέλη!

Σωστές οι δύο κόκκινες που έδειξε στον Παναθηναϊκό ο Κουτσιαύτης. Ο Σιλά αποβλήθηκε στο 77’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα (ήταν σωστή και η πρώτη που πήρε 34’) καθώς βρήκε με τις τάπες τον Ναζλίδη στο σώμα, ενώ ο Άλτμαν με ανόητη ενέργεια στο 84’ (σσ. είχε μπει δύο λεπτά νωρίτερα) κλώτσησε τον πεσμένο Ντέλετιτς στο κεφάλι και είδε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Μολίνς (86' Μουνιέ), Χίλιεμαρκ, Λουντ (90' + 1' Ρέις), Βιγιαφάνιες (81' Άλτμαν), Κουρμπέλης, Χουλτ, Κολοβέτσιος, Σιλά, Μολέδο, Κουλιμπαλί

ΑΕΛ: Μπόζοβιτς, Ναζλίδης (90' + 2' Γιαννιτσάνης), Ντέλετιτς (88' Λαγός), Ζίζιτς, Γουάλας, Ρέντζας, Αγκάνοβιτς (68' Περόνε), Μασούρας, Φάρκας, Άντονι, Λεοζίνιο