Champions League: Ένα βήμα από την πρόκριση η Λάτσιο - «Τελικός» για Σαχτάρ με Πόρτο

Ενημερώθηκε: 28/11/23 - 22:00

Έκανε το καθήκον της και… περιμένει η Λάτσιο!

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να λυγίσει με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο τη Σέλτικ (2-0) και ανέβηκε στους 10 βαθμούς, πλησιάζοντας την πρόκριση στη φάση των «16» του Champions League.

Μάλιστα, αν η Ατλέτικο Μαδρίτης το βράδυ φύγει με τη νίκη από την έδρα της Φέγενορντ, τότε οι «λατσιάλι» θα εξασφαλίσουν από σήμερα το βράδυ το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ.

Μπήκε και άλλαξε όλο το ματς ο Τσίρο Ιμόμπιλε, ο οποίος σκόραρε δις σε διάστημα τριών λεπτών και «καθάρισε» για τους Ιταλούς, με τους Σκωτσέζους να αποχαιρετούν από την πλευρά του την Ευρώπη και μαθηματικά, αφού δεν μπορούν πλέον να βγουν ούτε τρίτοι, έχοντας μόλις έναν βαθμό.

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:

Πέταξε εκτός Ευρώπης την Αντβέρπ και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης η Σαχτάρ

Μεγάλη Σαχτάρ έτοιμη για... μπαμ στον 8ο όμιλο!

Η ουκρανική ομάδα νίκησε με σκορ 1-0 την Αντβέρπ στο Αμβούργο, την πέταξε εκτός Ευρώπης και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του Champions League, ισοβαθμώντας με Μπαρτσελόνα και Πόρτο, που παίζουν αργότερα (22:00), στους 9 βαθμούς!

Πλέον, η Σαχτάρ, που παίζει την τελευταία αγωνιστική εκτός έδρας με τους «Δράκους», θέλει ήττα των τελευταίων από την Μπαρτσελόνα, ώστε να μπορεί στη συνέχεια με «διπλό» να τους πετάξει εκτός συνέχειας και να προκριθεί! Όπως και να 'χει, πάντως, το μόνο σίγουρο είναι πως οι Ουκρανοί θα παίζουν Ευρώπη και το 2024, είτε στο Champions League είτε στο Europa!

Oι (τυπικά) γηπεδούχοι ήταν πολύ ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, φτάνοντας πολύ δίκαια στο υπέρ τους αποτέλεσμα. Το γκολ ήρθε από πολύ νωρίς, συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, με πολύ όμορφη κεφαλιά-ψαράκι του Μίκολα Ματβιένκο.