Champions League: Γκολ και θέαμα στο Μόναχο - Διπλά για Νάπολι και Σάλτσμπουργκ (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 21/09/23 - 00:31

Η Μπάγερν ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της πρεμιέρας των ομίλων του Champions League απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-3).

Το ολέθριο λάθος του Ονάνα στο 28΄ προκάλεσε… ταραχή στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, η οποία δέχτηκε και δεύτερο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στην «Αλιάνζ Αρένα» και η Μπάγερν, χωρίς τον τιμωρημένο Τόμας Τούχελ στον πάγκο της, ήταν η μεγάλη νικήτρια στο πρώτο μεγάλο ντέρμπι της φάσης των ομίλων του Champions League (1ος) με το τελικό 4-3.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μέχρι τη στιγμή του 1-0 είχαν καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο από τους «Βαυαρούς» και μία τεράστια ευκαιρία για να προηγηθούν με τον Έρικσεν, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ουλράιχ.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ απείλησε και με τον Ράσφορντ στο 23΄, ωστόσο, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε 5 λεπτά και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Γερμανών. Η Μπάγερν είχε την «απάντηση» στη μείωση του σκορ από τον Χόιλουντ στο 49΄, πετυχαίνοντας και τρίτο τέρμα με το πέναλτι του Κέιν. Ο Κασεμίρο στο 88΄ έδωσε ξανά ελπίδες στους Άγγλους, αλλά στο 90΄+2 ο Τελ «καθάρισε» επί της ουσίας το ματς, παρότι ο Κασεμίρο πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 90΄+5.

Το αήττητο που έχει απέναντι στην Αϊντχόφεν στο Λονδίνο (3-2-0) επέκτεινε απόψε η Άρσεναλ στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 2ο όμιλο. Με τον Σάκα να σκοράρει στο 8΄ και να «σερβίρει» στον Τροσάρ στο 20΄ οι «κανονιέρηδες» έφτασαν στο άνετο 4-0 επί της PSV, κάνοντας το ιδανικό ντεμπούτο τους στο Champions League μετά από έξι χρόνια απουσίας!

Η «σεμνή τελετή» στο «Εμιρέιτς» είχε λάβει τέλος πριν συμπληρωθούν 40 λεπτά στο πρώτο μέρος, καθώς οι Λονδρέζοι σε διάστημα 30 λεπτών σκόραραν τρεις φορές (Σάκα, Τροσάρ, Ζεσούς), με το δεύτερο μέρος ν΄ αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα. Το φοβερό σουτ του Όντεγκααρντ στο 70΄ «έγραψε» το τελικό σκορ…

Ιδανικότερο ξεκίνημα στον 4ο όμιλο δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί η Σάλτσμπουργκ. Παρότι ο Κονατέ αστόχησε απελπιστικά στο πέναλτι που εκτέλεσε στο 3΄, η αποβολή του Αντόνιο Σίλβα στο 13΄ (χέρι) «έκοψε… στα δύο» την Μπενφίκα και οι Αυστριακοί με τα γκολ των Σίμιτς (πέναλτι) και του 19χρονου Ισραηλινού, Γκλουκ, πέρασαν νικηφόρα από το «Ντα Λουζ» με 2-0.

Σεβίλλη και Λανς έχασαν πολλές ευκαιρίες στο 1-1 του «Σάντσεθ Πιθχουάν», ενώ στο «Σαν Σεμπαστιάν» η περυσινή φιναλίστ του θεσμού, Ίντερ, «έκλεψε» το βαθμό στο φινάλε από την Σοσιεδάδ με το τελικό 1-1 (87΄ Μαρτίνες). Οι Βάσκοι επέστρεψαν στους ομίλους μετά από 10 χρόνια, ωστόσο, δεν κατάφεραν να μπουν… με το δεξί.

Η πρωταθλήτρια Ιταλίας, Νάπολι, ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στον 3ο όμιλο. Με το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 45΄+1 και το αυτογκόλ του Νιακατέ στο 88΄ η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά επικράτησε 2-1 της Μπράγκα στην Πορτογαλία.