Έγραψε ιστορία ο Αλέξανδρος Γκίννης - Πρώτο μετάλλιο Έλληνα αθλητή στο σκι (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 19/02/23 - 18:40

Ιστορικό μετάλλιο για την Ελληνική Χιονοδρομία με τον Αλέξανδρο Γκίννη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής του σκι αναδείχθηκε 2ος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκίννης έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον τελικό της Κυριακής. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Εκτός βάθρου, στην 4η θέση εμεινε ο Γαλλος χρυσός ολυμπιονίκης Κλεμπαντ Νοελ. Ο Γκίννης είχε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο μετά την πρώτη κατάβαση των αθλητών και την 12η επίδοση στην δεύτερη κατάβαση, αλλά συνολικά το άθροισμα τον ανέδειξε 2ο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγωνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας.