Έκαναν το 2-0 Warriors, Rockets και Wizards! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 20/04/17 - 14:02

Οι Golden State Warriors πιστοποίησαν τη διαφορά δυναμικότητάς τους με τους Portland Blazzers παρά την απουσία του Kevin Durant λόγω τραυματισμού, επικρατώντας με 110-81 και έκαναν το 2-0 στη σειρά του πρώτου γύρου των play offs.

Μάλιστα δεν χρειάστηκε καν να κάνουν κάποιο μεγάλο ματς οι αστέρες των γηπεδούχων, αφού ο μεν Steph Curry είχε 19 πόντους με 6/18 σουτ, ο δε Klay Thompson 16 με 6/17.

Οι Blazzers δεν ήταν δυνατό να διεκδικήσουν τη νίκη από τη στιγμή που τα δύο επιθετικά τους όπλα, ο Damian Lillard και ο CJ McCollum είχαν μαζί 23 πόντους με 9/34 σουτ.

Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Κυριακής στο Πόρτλαντ.

Δωδεκάλεπτα: 33-17, 55-46, 83-58, 110-81

Οι Houston Rockets, που βρέθηκαν στο -15 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, επικράτησαν 115-111 των Oklahoma City Thunder με τον James Harden να έχει 35 πόντους και τους Eric Gordon και Lou Williams να προσθέτουν 22 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Ο Russell Westbrook αν και πέτυχε 51 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ, είχε μόλις 4/18 σουτ στην τέταρτη περίοδο, όταν και έγινε η ανατροπή. Η σειρά μεταφέρεται πλέον για δύο ματς στην έδρα των Thunder, με το πρώτο ματς τα ξημερώματα του Σαββάτου και το δεύτερο δύο μέρες μετά.

Δωδεκάλεπτα: 26-35, 62-68, 86-89, 115-111

Ο Bradley Beal και ο John Wall πέτυχαν 20 από τους τελευταίους 21 πόντους των Wizards, που με επί μέρους σκορ 35-23 στην τέταρτη περίοδο επιβλήθηκαν 109-101 των Hawks και έφτασαν στο 2-0.

Ο πρώτος τελείωσε τον αγώνα με 31 πόντους, 16 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο με 6/9 σουτ, ενώ ο δεύτερος 32 πόντους και 9 ασίστ. Ο Paul Millsap με 27 και ο Dennis Schroder με 23 πόντους ξεχώρισαν από τα "γεράκια", ωστόσο ο Dwight Howard έμεινε στους 6 πόντους και τα 7 ριμπάουντ. Το τρίτο ματς της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Κυριακής στην Ατλάντα.

Δωδεκάλεπτα: 23-24, 51-43, 74-78, 109-101