Ένα βήμα από τον τίτλο οι Warriors (video)

Ενημερώθηκε: 11/06/16 - 13:37

Οι Golden State Warriors, απάντησα στη συντριβή που δέχτηκαν στον τρίτο τελικό από τους Cavaliers, επικράτησαν της ομάδας του LeBron James με 97-108 και πλέον βρίσκονται μια νίκη μακριά από το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα.

Ο Steph Curry άφησε στην άκρη τις προηγούμενες κακές εμφανίσεις και σταμάτησε στους 38 πόντους με 9/10 βολές, 7/13 τρίποντα και 4/12 δίποντα. Ο Klay Thompson πρόσθεσε 25 πόντους, ενώ εξαιρετική "βρώμικη" δουλειά έκαναν Draymond Green και Andre Iguodala για τους "πολεμιστές" που είχαν 17/36 τρίποντα.

Οι Cavaliers είχαν σε κακό βράδυ τον LeBron James, έστω κι αν δεν το δείχνουν οι αριθμοί του (25πόντοι, 13 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 τάπες, 2 κλεψίματα, αλλά και 7 λάθη). Ο Kyrie Irving με 34 πόντους ξεχώρισε, αλλά δεν είχε βοήθεια και οι γηπεδούχοι έχασαν το ματς όταν έμειναν για εξίμισι λεπτά χωρίς καλάθι στην τελευταία περίοδο. Έχοντας, δε, 15/26 βολές και 6/25 τρίποντα, δεν μπορούσαν να περιμένουν περισσότερα.

Δωδεκάλεπτα: 28-29, 55-50, 77-79, 97-108