Ερυθρός Αστέρας-Βιλερμπάν 71-67: Νίκη δια χειρός Νέντοβιτς

Ενημερώθηκε: 17/11/22 - 22:24

Μίλησε η κλάση του Νεμάνια Νέντοβιτς για τον Ερυθρό Αστέρα στο τέλος κόντρα στη Βιλερμπάν και με μπάσιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 71-67.

Το ντεμπούτο του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο των «ερυθρόλευκων» του Βελιγραδίου τα είχε... όλα και συνδυάστηκε με νίκη για τη σερβική ομάδα, που ανέβηκε στο 2-6. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν τρομερή άμυνα στο 1ο ημίχρονο και πήγαν στο +15 (38-23), αλλά... άργησαν να γυρίσουν από τα αποδυτήρια στην επανάληψη. Έτσι, το ματς όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά η Βιλερμπάν έφτασε μέχρι και το +8 στο 36'. Εκεί μίλησε η ποιότητα ορισμένων παικτών του Ερυθρού Αστέρα, που ήταν αποφασισμένοι να μην χάσουν ξανά.

'Ενας από αυτούς ήταν και ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Σε ένα βράδυ που τα σουτ δεν έμπαιναν (1/6 3π.) ο Σέρβος σκόρερ με το ματς στην ισοπαλία και 8'' για το τέλος έβαλε ένα σπουδαίο δίποντο, που επί της ουσίας ήταν το... game winner, μετά τις χαμένες βολές του μοιραίου Ιβς Πονς. Ο «Νέντο» είχε 11π. στην αναμέτρηση, με τον Νίκολα Ιβάνοβιτς να μετράει 16 πόντους και τον Λούκα Μίτροβιτς να είναι «κλειδί» (8π., 8ρ.). Στους 12π. σταμάτησε ο Λούκα Βιλντόζα, που ξεκίνησε ορεξάτος, αλλά στη συνέχεια έμοιαζε εξουθενωμένος (4/13 σουτ).

Από την άλλη, η γαλλική ομάδα που παρατάχθηκε δίχως τον Νάντο ντε Κολό υποχώρησε στο 3-5, καθώς έμεινε από δυνάμεις στο τέλος και «πλήρωσε» τα 6/21 τρίποντά της, καθώς και τις χαμένες βολές του Πονς. Πρώτος σκόρερ της Βιλερμπάν ήταν ο Ντέιβιτ Λάιτι (16π.).