Η καρδιά των πρωταθλητών! (video)

Ενημερώθηκε: 29/05/16 - 19:00

Όποιος πήγε να ξεγράψει τους Golden State Warriors, την πάτησε. Η ομάδα του Steven Kerr, επικράτησε μέσα στην Οκλαχόμα, των Thunder με 101-108, ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της Δύσης και πλέον τα πάντα θα κριθούν στο έβδομο και τελευταίο παιχνίδι που θα γίνει στην έδρα των Warriors.

Οι Warriors, αν βρισκόντουσαν σχεδόν σε όλο το ματς στο σκορ και παρέμεναν στο -7 πέντε λεπτά πριν το τέλος (96-89) κατάφεραν να επικρατήσουν και να πάρουν την τεράστια νίκη.

Ο Klay Thompson έκανε ατομικό ρεκόρ στα playoffs με 41 πόντους, ενώ έγραψε ιστορία με 11 τρίποντα (σε 18 προσπάθειες) σημειώνοντας την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών σε playoffs ξεπερνώντας κατά δύο την προηγούμενη. Δεν ήταν όμως μόνος του, καθώς ο Steph Curry πέτυχε 20 από τους 29 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο σερί τρίποντα ισοφάρισε σε 99-99, ενώ ο Draymond Green είχε 14 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι στο φινάλε, με τον Kevin Durant να έχει 29 (αλλά με 10/31 σουτ και 1/8 τρίποντα) και τον Russell Westbrook 28 (αλλά με 10/27 και 0/5 τρίποντα) πόντους. Συνολικά οι Thunder είχαν μόλις 3/23 τρίποντα έναντι 21/44 των πρωταθλητών.

Όλα πλέον κρίνονται τα ξημερώματα της Τρίτης στην Oracle Arena.

Δωδεκάλεπτα: 23-20, 53-48, 83-75, 101-108