Ισοπεδωτικοί Rockets, δεν τα κατάφερε ο Γιάννης (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 18/11/16 - 13:24

Σ'ένα κλασσικό παιχνίδι...Δύσης, οι Houston Rockets επικράτησαν των Portland Blazers με 126-109, με τον James Harden, να δίνει ακόμα μια παράσταση για τη φετινή regular season.

Ο 27χρονος γκαρντ σημείωσε 26 πόντους (4/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 9/11), έβγαλε 14 ασίστ, μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκανε τρία κλεψίματα και τέσσερα λάθη, οδηγώντας τις "ρουκέτες" στη νίκη. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο McCollum που είχε κι αυτός 26 πόντους.

Με τον Jimmy Butler να δείχνει τον δρόμο προς τη νίκη με τους 20 πόντους που σημείωσε και τα 12 ριμπάουντ που μάζεψε, οι Chicago Bulls επικράτησαν 85-77 στην έδρα των Utah Jazz. Καθοριστική η τρίτη περίοδος, όπου είχαν επιμέρους σκορ 25-15 οι φιλοξενούμενοι. Gobert με 16 και Exum με 14 κορυφαίοι για τους ηττημένους.

Η εξαιρετική εμφάνιση του Derrick Rose δεν αποδείχθηκε αρκετή για τους New York Knicks που ηττήθηκαν με 119-112 στην έδρα των Washington Wizards. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολύ κοντά στο να πετύχουν τη μεγάλη ανατροπή, καθώς είχαν επιμέρους σκορ 47-32, αλλά στο τέλος αποχώρησαν με σκυμμένο το κεφάλι από το γήπεδο. Ο 28χρονος γκαρντ είχε 27 (5/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/8 βολές) σε 39 λεπτά. Από τους νικητές ξεχώρισε ο John Wall με 23 πόνρους, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Porter Jr. και Beal με 21 και 18 αντίστοιχα.

Με τον εντυπωσιακό, Andrew Wiggins, να έχει 35 πόντους (11/14 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), 10 ριμπάουντ και τον Karl-Anthony Towns να προσθέτει 25 πόντους και να μαζεύει άλλα 10 ριμπάουντ οι Timberwolves επικράτησαν 110-86 των Sixers, έχοντας το εκπληκτικό 50,6% ευστοχία στα σουτ.

Τέλος, τη δεύτερη σερί ήττα τους υπέστησαν οι Milwaukee Bucks (5-6 το ρεκόρ) του Γιάννη Αντετοκούμπο (ύστερα από αυτή από τους Χοκς), με τον Έλληνα άσο να πιάνει καλή απόδοση και πάλι, αλλά η παρουσία του δεν έφθασε για να φέρει θετικό αποτέλεσμα στην ομάδα. Οι Miami Heat επικράτησαν 96-73 των "ελαφιών" στο Μαϊάμι και έβαλαν τέλος στο σερί των έξι ματς χωρίς νίκη.

Ο Giannis είχε 14 πόντους (5/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, τρία μπλοκ και 1 λάθος σε περίπου 35 λεπτά στο ματς. Κορυφαίος από την πλευρά των γηπεδούχων ήταν ο Waiters με 23 πόντους (7 ρ., 4 ασ.), ενώ ο Richardson σταμάτησε στους 18.