LIVE: Γαλλία-Βέλγιο 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Γαλλία-Βέλγιο 0-0 (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 10/07/18 - 22:55

Μουντιάλ 2018: Το πρώτο εισιτήριο για την πρόκριση στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου, παίζεται απόψε (21:00) με τη Γαλλία να αντιμετωπίζει το Βέλγιο στο γήπεδο της Ζενίτ, στην Αγία Πετρούπολη.

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί άλλες τρεις φορές στο παρελθόν σε μεγάλες διοργανώσεις, με τη Γαλλία νικήτρια σε όλες. Στον πρώτο γύρο του Μουντιάλ του 1938 είχε νικήσει 3-1, στον μικρό τελικό του 1986 είχε επιβληθεί με 4-2 στην παράταση, ενώ ενδιάμεσα, στους ομίλους του Euro 1984, είχε συντρίψει το Βέλγιο με 5-0.

Πάντως το Βέλγιο στα τρία πιο πρόσφατα φιλικά δεν έχει ήττα, παρά δύο ισοπαλίες και μία νίκη στο τελευταίο ραντεβού τον Ιούνιο του 2015 με 4-3. Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 73 φορές, με τη Γαλλία να μετρά 24 νίκες, το Βέλγιο 30 και 19 ματς να έχουν λήξει χωρίς νικητή.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Γαλλία με εξαίρεση τα ματς που κρίθηκαν στα πέναλτι έχει χάσει μόλις ένα από τα τελευταία 13 της παιχνίδια σε νοκ άουτ (10 νίκες-2 ισοπαλίες), από τη Γερμανία στον προημιτελικό του Μουντιάλ του 2014. Το δε Βέλγιο είναι αήττητο σε 24 σερί ματς μετρώντας 19 νίκες (τις επτά σερί) και 5 ισοπαλίες.

Γαλλία
Γαλλία
1-0
Βέλγιο
Βέλγιο
  • 22:55
    96'

Η Γαλλία επικρατεί με 1-0 του Βελγίο, χάρη στο τέρμα του Ουμτιτί και παίρνει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό του Μουντιάλ, την Κυριακή 15/7, στο "Λουζνίκι" της Μόσχας.

• 22:52
    94'

Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνγκεν

• 22:51
    93'
    Φάση για τη Γαλλία!

Πλασέ του Γκριζμάν από πάσα του Πογκμπά, μπλόκαρε σωτήρια ο Κουρτουά

• 22:50
    90'

Στις καθυστερήσεις το παιχνίδι...

• 22:44
    86'
    Αλλαγή για τη Γαλλία

Εκτός ο Ματουιντί, μέσα ο Τολισό

• 22:42
    85'

Στη θέση του Ζιρού, ο Ενζονζί

• 22:37
    80'

Στο 61% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Βελγίου

• 22:29
    71'

Κίτρινη κάρτα στον Αλντερβάιρελντ

• 22:25
    65'
    Μεγάλη στιγμή για τους Βέλγους!

Σέντρα του Μέρτενς από δεξιά, κεφαλιά του Φελαϊνί, με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Γιορίς

• 22:20
    63'

Κίτρινη κάρτα στον Αζάρ

• 22:19
    Το γκολ της Γαλλίας
  • 22:19
    60'
    Αλλαγή για το Βέλγιο

Εκτός ο Ντεμπελέ, μέσα ο Μέρτενς

• 22:19
    57'
    Απίθανος Εμπαπέ, μεγάλη φάση για τη Γαλλία!

Με εκπληκτικό τακουνάκι άφησε... άγαλμα όλη την άμυνα του Βελγίου βγάζοντας τετ-α-τετ τον Ζιρού, μεγάλο τάκλιν του Ντεμπελέ που απομάκρυνε

• 22:10
    51'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Γαλλία!

Κόρνερ του Γκριζμάν, ο Ουμτιτί κερδίζει τους πάντες στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά, ανοίγει το σκορ για τους "τρικολόρ"!

• 22:03
    46'

Ξεκίνησε το β' μέρος, χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

• 22:02

Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο, οι δυο ομάδες

• 21:51

Αρκετά μοιρασμένο το ματς, ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το Βέλγιο είχε την εδαφική υπεροχή, ήταν πιο επικίνδυνο μπροστά από την αντίπαλη εστία, ωστόσο η Γαλλία είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία με το πλασέ του Παβάρ.

• 21:51
    45'

Γαλλία και Βέλγιο, πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

• 21:51
    45'

Γαλλία και Βέλγιο, πάνε στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 0-0.

• 21:41
    39'
    Τεράστια ευκαιρία για τη Γαλλία!

Ο Εμπαπέ βλέπει την κίνηση του Παβάρ μέσα στην περιοχή, έκανε το πλασέ ο τελευταίος, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε με το δεξί του πόδι!

• 21:33
    31'

Γυριστή κεφαλιά του Ζιρού από σέντρα του Παβάρ, η μπάλα άουτ

• 21:30
    28'

Ο Ντε Μπρούιν γύρισε την μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής της Γαλλίας, αλλά απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Ουμτιτί

• 21:25

Στο 58% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Βελγίου, έχουν την υπεροχή οι παίκτες του Μαρτίνεθ

• 21:22
    22'
    Μεγάλη στιγμή για το Βέλγιο και σπουδαίος Γιορίς!

Σουτ του Αλντερβάιρελντ ενώ είχε γυρισμένη την πλάτη στην εστία και υποχρεώνει τον Γιορίς σε τρομερή επέμβαση!

• 21:21

Βρήκε ρυθμό το παιχνίδι...

• 21:20
    19'

Σουτ του Αζάρ, βάζει το κεφάλι του ο Βαράν και απομακρύνει σε κόρνερ

• 21:18
    16'

Ο Ντε Μπρούιν με ωραία επαφή βρίσκει τον Αζάρ, αλλά πλασέ του τελευταίου είναι άστοχο και η μπάλα περνά άουτ

• 21:14
    13'

Προσπάθησε ο Εμπαπέ να μπει «σφήνα» στην καρδιά της άμυνας του Βελγίου, βγήκε γρήγορα ο Κουρτουά και μπλόκαρε

• 21:14
    12'

Μάχη ανάμεσα στις δύο ομάδες για το ποιος θα κυριαρχήσει στο κέντρο του γηπέδου

• 21:00
    1'

Ξεκίνησε ο ημιτελικός!

• 20:59

Ολοκληρώθηκε και η ανάκρουση των εθνικών ύμνων! Όλα έτοιμα για τη σέντρα!

• 20:56

Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

• 20:51

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Αντρές Κούνια.

• 20:51
    Η πορεία των δυο ομάδων στο Μουντιάλ

Η Γαλλία πέρασε ως 1η από τον όμιλο με Αυστραλία, Περού και Δανία και στη συνέχεια απέκλεισε Αργεντινή (4-3) και Ουρουγουάη (2-0).

Το Βέλγιο πέρασε ως 1ο από τον όμιλο με Αγγλία, Παναμά και Τυνησία, ενώ στα νοκ-άουτ απέκλεισε Ιαπωνία (3-2) και Βραζιλία (2-1).