LIVE: ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΟΦΗ-Παναθηναϊκός (17:15, Novasports 3HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 18/12/19 - 19:18

Αν και χειρότερος ο ΟΦΗ προηγήθηκε με τον Φιγκεϊρέδο στο 57’ ενώ τρία λεπτά πήρε και αριθμητικό πλεονέκτημα όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με πέναλτι του Μακέντα στο 84’ κι έμεινε για 7ο ματς αήττητος. Περισσότερα ΕΔΩ.

ΟΦΗ
ΟΦΗ
1-1
Παναθηναϊκός
  • 19:10
    90'
    ΤΕΛΟΣ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ΟΦΗ και Παναθηναϊκός μένουν στο 1-1.

• 19:07
    90'

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 19:06
    90'
    Αλλαγή για τον ΟΦΗ

Ντίνας αντί Βαζ

• 19:04
    88'
    Μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό!

Ο Κουρμπέλης κατεβάζει και να σουτάρει με τη μια, μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ!

• 19:02
    87'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Ο Κολοβέτσιος αντί του Μακέντα

• 19:01
    86'
    Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ!

Δοκιμάζει το σουτ ο Στάικος, λίγο άουτ η μπάλα

• 18:59

Πέμπτο γκολ του Ιταλού επιθετικού στο πρωτάθλημα

• 18:59
    84'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Μακέντα νικά τον Σωτηρίου και ισοφαρίζει για τον Παναθηναϊκό!

• 18:58
    83'
    Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό!

Ο Κουρμπέλη τροφοδοτεί τον Δώνη που ανατρέπεται από τον Κουτρουμπή! Σωστή απόφαση!

• 18:56
    81'

Ζαχίντ αντί Μπουζούκη

• 18:56
    81'

Μάνος αντί Φιγκειρέδο

• 18:54
    79'

Δεν έχει βρει τρόπο να αντιδράσει μετά το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Δώνη που παίζει και με παίκτη λιγότερο

• 18:50
    75'

Σουτ του Μπουζούκη, πολύ άτσαλο άουτ

• 18:48
    72'

Χατζηθεοδωρίδης αντί Χατζηγιοβάνη

• 18:48

Συμπληρώθηκαν τα 3/4 του αγώνα, όπου είναι καλύτερος ο Παναθηναϊκός, έχοντας και στην επανάληψη χαμένες ευκαιρίες, μαζί με τον έλεγχο του, αλλά ο ΟΦΗ στην πρώτη του ουσιαστικά επικίνδυνη φάση ευτύχησε να προηγηθεί με τον Φιγκεϊρέδο! Παράλληλα, η ανόητη αποβολή του Σένκεφελντ που άφησε την ομάδα του με δέκα, πιθανότατα θα κρίνει και τον τελικό νικητή, ενώ δεν επιτρέπει στον προπονητή του να προλάβει να επέμβει

• 18:45
    70'
    Με 10 ο Παναθηναϊκός!

Κίτρινη δεύτερη στον Σένκεφελντ, είναι η δεύτερη και άρα έχουμε αποβολή!

• 18:45

Ένα γκολ που θα μπορούσαμε να πούμε ότι έρχεται κόντρα στη ροή του αγώνα

• 18:43
    67'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΟΦΗ!

Ο Στάικος αφήνει την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Φογκεϊρέδο σκοράρει από το σημείο του πέναλτι με πλασέ!

• 18:39
    65'
    Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ

Στάικος αντί Φερέιρα

• 18:39
    64'

Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη για φάουλ πάνω στον Περέα

• 18:36
    61'
    Τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό!

Απευθείας εκτέλεση από τον Δώνη, η μπάλα όμως βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου!

• 18:35
    61'

Απευθείας εκτέλεση από τον Χρήστο Δώνη, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου!

• 18:34
    60'

Κίτρινη κάρτα στον Γιαννούλη, για φάουλ

• 18:34
    60'

Χέρι του Γιαννούλη πολύ κοντά στη γραμμή της περιοχής. Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό

• 18:34
    59'
    Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό!

Ατομική προσπάθεια του Δώνη, που κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αντί να πασάρει δεξιά στον Μπουζούκη, η μπάλα καταλήγει λίγο άουτ!

• 18:31

Εχει ανέβει στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ

• 18:31
    56'

Σουτ του Τσιλιανίδη, μετά από καραμπόλα, η μπάλα καταλήγει κόρνερ

• 18:28
    53'
    Φάση για τους Κρητικούς!

Κόρνερ για τον ΟΦΗ, από τα δεξιά, με τον Τσιλιανίδη, η μπάλα στο πρώτο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του Γιαννούλη είναι άστοχη

• 18:27
    52'

Σουτ του Ινσούα, διώχνει ο Σωτηρίου

• 18:25
    49'

Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ, για χέρι

• 18:24

Πολύ καλό ξεκίνημα από τους "πράσινους" στο β' μέρος, πιέζουν τον ΟΦΗ και ψάχνουν το γκολ

• 18:23
    48'
    Νέα φάση για τον Παναθηναϊκό!

Εκτέλεση του κόρνερ από τον Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, άουτ η μπάλα

• 18:23
    Το γκολ του ΟΦΗ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ

οφηπαο

• 18:23
    47'
    Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό!

Σουτ του Μπουζούκη, πέφτει ο Σωτηρίου στη γωνία του και διώχνει σε κόρνερ

• 18:20
    46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 18:20

Χωρίς αλλαγές ξεκινούν οι δύο ομάδες

• 18:07

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, που στιγματίστηκε από τις λίγες καλές φάσεις για γκολ αλλά και τις αρκετές οριακές φάσεις, που είχαν μάλιστα και δύο ακυρωθέντα τέρματα. Ένα για τον ΟΦΗ στο 42', με τον Φιγκεϊρέδο κι ένα του Παναθηναϊκού από τον Μακέντα στο 29ο λεπτό. Ισορροπημένος ο αγώνας ως τώρα, πάντως, με τους φιλοξενούμενους καλύτερους... στα σημεία!

• 18:04
    47'
    Ημίχρονο

Τέλος πρώτου μέρους στο Ηράκλειο με τις δύο ομάδες στο 0-0

• 18:01
    45'

Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος

• 18:00
    44'

Ακυρώνεται το γκολ, παραμένει το 0-0 στο ματς

• 17:58

Για να δούμε και τον έλεγχο από το βίντεο

• 17:58
    42'

Ο ΟΦΗ σκοράρει αλλά και το γκολ αυτό ακυρώνεται ως οφσάιντ

• 17:58

Τελευταίο πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος, πάντα στο 0-0. Οι παίκτες του Δώνη να είναι καλύτεροι σε αυτό το πρώτο διάστημα της αναμέτρησης αλλά να μην έχουν καταφέρει να σκοράρουν

• 17:51
    34'

Ο Χατζηγιοβάνης βρήκε χώρο από αριστερά όμως άργησε και έκανε περιττή ενέργεια, χάνοντας την ευκαιρία για ένα καλό γύρισμα

• 17:49
    31'

Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά από τα αριστερά, μετά την ατομική προσπάθεια του Ινσούα, περνάει ανεκμετάλλευτο

• 17:47

Συμπληρώθηκε το πρώτο μισάωρο στο ματς, πάντα στο 0-0 οι δύο ομάδες

• 17:44

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ο ρυθμός έχει ανέβει πλέον σε σχέση με το ξεκίνημα που υπήρχαν πολλά φάουλ και συνεχείς διακοπές. Ο ΟΦΗ έχει απειλήσει δύο φορές με τον Φιγκεϊρέδο, αλλά δεν μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό του, όπως συνηθίζει. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη έχει ανεβάσει την πίεση του ψηλά και είναι εκείνος που έχει τον έλεγχο, χάνοντας και δύο καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ...

• 17:44
    28'

Ο Μακέντα σκοράρει αλλά ο επόπτης σηκώνει τη σημαία και το γκολ ακυρώνεται. Ελάχιστα μπροστά φαίνεται να είναι το πόδι του Ιταλού

• 17:42
    25'

Σουτ του Κουρμπέλη, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Φερέιρα και απομακρύνεται στη συνέχεια

• 17:42
    23'

Ο Διούδης διώχνει με δυσκολία μετά την εκτέλεση του Τσιλιανίδη κι ενώ η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Χατζηγιοβάνη!

• 17:35
    19'

Ο Μπουζούκης βρέθηκε απέναντι από τον Σωτηρίου μετά την εκπληκτική μπαλιά του Χατζηγιοβάνη, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να πραγματοποιεί μια σπουδαία επέμβαση!

• 17:34

Υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων για χτύπημα του Κουτρουμπή στον Περέα

• 17:34
    17'

Πρώτο κόρνερ στο ματς, από τα δεξιά, για τον ΟΦΗ, περνάει χωρίς αντίκρισμα

• 17:30

Δυναμικό ξεκίνημα από τον ΟΦΗ, ξεχωρίζει ο Περέα από τον Παναθηναϊκό στα πρώτο λεπτά. Με πολλή όρεξη ο Κολομβιανός

• 17:28
    12'

Ωραία ενέργεια του Περέα και γυριστό σουτ, μέσα από την περιοχή, η μπάλα φτάνει χωρίς δύναμη στον Σωτηρίου

• 17:27
    10'

Νέα προσπάθεια του Φιγκεϊρέδο, από θέση μέσα αριστερά αυτή τη φορά, ξανά εκτός εστίας η μπάλα

• 17:24
    7'
    Πρώτη φάση για τον ΟΦΗ!

Ωραία σέντρα του Μαρινάκη από δεξιά, ο Φιγκεϊρέδο κάνει το σουτ με τη μια, αλλά η μπάλα περνάει άουτ

• 17:22
    5'

Χαμένο τετ α τετ του Χατζηγιοβάνη με τον Σωτηρίου, που απέκρουσε, αλλά ως μη γενόμενη η φάση, αφού υπάρχει υπόδειξη για οφσάιντ του πρώτου

• 17:22
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με τον ΟΦΗ στη σέντρα

• 17:08

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Άγγελος Ευαγγέλου από τον Σύνδεσμο Αθηνών και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Ιωάννης Παπαδόπουλος επίσης του Συνδέσμου Μακεδονίας

• 17:05
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης)

Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Περέα, Μακέντα

• 17:04
    ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος)

Σωτηρίου, Σακόρ, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Φιγκεϊρέδο, Βαζ, Κοροβέσης και Φερέιρα

• 17:03

Ο ΟΦΗ έχει δηλαδή μια νίκη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις στο Ηράκλειο, αλλά και δύο νίκες στα τελευταία 18 ως γηπεδούχος με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

• 17:03

Οι σημερινοί φιλοξενούμενοι έχασαν πριν από ένα χρόνο και κάτι στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» με 3-1, παρότι δεν είχαν ήττα στις πέντε προηγούμενες επισκέψεις του με τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες

• 17:03

Έτσι ο Παναθηναϊκός συνεχίζει ένα εντυπωσιακό σερί στο πρωτάθλημα, καθώς έχει σκοράρει και στα τελευταία 28 μεταξύ τους ματς! Με την τελευταία φορά που δεν έβαλε γκολ ήταν στις 29 Οκτωβρίου 2000, 0-0 στο Ηράκλειο

• 17:03

Οι γηπεδούχοι έχουν τώρα λοιπόν τέσσερις νίκες σερί για όλες τις διοργανώσεις, πέντε νίκες στα έξι τελευταία και έξι στα επτά τελευταία, την ώρα που ο αντίπαλός τους έχει μόλις μια νίκη στα έξι τελευταία. Και στις πέντε ήττες πάντως, έχει καταφέρει να σκοράρει, οι τρεις μάλιστα για το πρωτάθλημα έχουν το ίδιο σκορ.

• 17:03

Νικώντας ο ΟΦΗ στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο «Σπύρος Λούης», έκανε πολλά ρεκόρ στην ιστορία των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. Συγκεκριμένα, τον νίκησε για πρώτη φορά σε τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια, για πρώτη φορά σε τρία διαδοχικά πρωταθλήματος και για πρώτη φορά σε τρία διαδοχικά εκτός έδρας!

• 17:03

Βέβαια, ο Παναθηναϊκός ακόμα δεν έχει νικήσει σε ταξίδι του στο πρωτάθλημα, αφού οι εκτός έδρας νίκες του είναι σε Νέα Σμύρνη και Περιστέρι, έχοντας χάσει από τον Άρη και τέσσερις ισοπαλίες. Πάντως είναι αήττητος στα πέντε τελευταία εκτός έδρας, μετά την ήττα στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

• 17:03

Τώρα το «τριφύλλι» είναι έξι παιχνίδια αήττητο, έχοντας μαζέψει 12 βαθμούς σε αυτά, ενώ είχε όλους κι όλους… οκτώ βαθμούς στα προηγούμενα οκτώ παιχνίδια του

• 17:02

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην εξάδα χάρη στη νίκη του επί της Λαμίας, που ήταν η τρίτη του στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε μόλις δύο στα εννέα πρώτα ματς πρωταθλήματος

• 17:02

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ, οι Κρητικοί νίκησαν ΑΕΚ και Άρη, στο δεύτερο ημίχρονο όπως κάνει πάντοτε... Βλέπετε, στην έδρα τους και τα επτά παιχνίδια ήταν ισόπαλα στο ημίχρονο και κανένα δεν τελείωσε ισόπαλο

• 17:02

Μοναδική εξαίρεση η εντός έδρας ήττα με τον ΠΑΟΚ, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ και η Ξάνθη είναι οι ομάδες με τις λιγότερες ισοπαλίες, έχοντας αμφότερες από μία μόλις

• 17:02

Συγκεκριμένα, οι «ομιλήτες», μετά τη νίκη επί του σημερινού τους αντιπάλου στο «Σπύρος Λούης» έχουν δώσει 12 αγώνες, στους 11 από τους οποίους κερδίζουν στην έδρα τους και χάνουν εκτός

• 16:50

Ο δεύτερος γύρος ξεκίνησε νικηφόρα για τις δύο ομάδες, που σήμερα θα βρεθούν αντιμέτωπες στο Ηράκλειο σε ένα κρίσιμο παιχνίδι. Αφού, όποια ομάδα θέλει να νιώσει ότι… πατάει γερά στην εξάδα, θα πρέπει να κάνει σειρά θετικών αποτελεσμάτων!

• 16:50

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΟΦΗ με τον Παναθηναϊκό, για την 15η αγωνιστική της Super League 1, στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».