ΟΦΗ-Παναθηναϊκός 1-1: Όρθιος στην Κρήτη!

Ενημερώθηκε: 18/12/19 - 19:29

Σε τροχιά πλέι οφ παρέμεινε ο Παναθηναϊκός, που έμεινε αήττητος και στο "Γεντί Κουλέ", μετά το 1-1 με τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Οι Ηρακλειώτες πήραν το προβάδισμα κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, με τον Φιγκεϊρέδο να βάζει το τέταρτο φετινό του γκολ στο 67’, μετά από ωραία προσπάθεια των Τσιλιανίδη-Στάικου, ενώ τρία λεπτά ο Σένκεφελντ άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ωστόσο, οι παίκτες του «τριφυλλιού» όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά συνέχισαν να είναι καλύτεροι και με 10! Είδαν το οριζόντιο δοκάρι να λέει «όχι» στον Χρήστο Δώνη και την πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του στο 60', αλλά η… δικαίωση ήρθε έξι λεπτά πριν το τέλος, με το εύστοχο πέναλτι του Μακέντα, που έφτασε τα πέντε τέρματα στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Σακόρ, Νέιρα, Βαζ (90’+1’ Ντίνας), Τσιλιανίδης, Φερέιρα (65’ Στάικος), Φιγκεϊρέδο (81’ Μάνος).

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης: Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Νούνες, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης (81’ Ζαχίντ), Μακέντα (87’ Κολοβέτσιος), Χατζηγιοβάνης (73’ Χατζηθεοδωρίδης), Περέα.

Διαιτητής: Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών).
Διαιτητής VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).