LIVE: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός (20:00, PAOK TV & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 03/11/19 - 22:02

Ο Παναθηναϊκός κάνει μέχρι στιγμής την έκπληξη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ καθώς κερδίζει 2-1.

Το προβάδισμα ήταν για τους «πράσινους» με γκολ του Ζαχίντ, μετά από τραγικό λάθος του Κρέσπο.

Ισοφάρισε ο Βιεϊρίνια με τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή.

Και ο Μακέντα “πάγωσε” την Τούμπα στο 85′ κάνοντας το 1-2.

Νέα ανατροπή στο αποτέλεσμα: Ο Βιεϊρίνια με πέναλντι έφερε πάλι τον αγώνα στα ίσα.

Τελικό αποτέλεσμα: ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 2-2.

ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ
2-2
Παναθηναϊκός
  • 21:59

Ο ΠΑΟΚ διατηρεί το αήττηο σερί, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιεϊρίνια στις καθυστερήσεις του αγώνα.

• 21:58
    ΓΚΟΟΟΟΛ για τον ΠΑΟΚ!

Ο Βιεϊρίνια νικά τον Διούδη και ισοφαρίζει για τον ΠΑΟΚ!

• 21:58

Αποβάλλεται ο Δώνης από τον πάγκο του Παναθηναϊκού.

• 21:57

Χαζό μαρκάρισμα από τον Κουρμπέλη, δείχνει σωστή η απόφαση

• 21:57

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Βιεϊρίνια είναι αυτός που βρίσκεται πάνω από την μπάλα.

• 21:57

Ένταση στον πάγκο του Παναθηναϊκού

• 21:56
    99'

Πέναλτι για τον ΠΑΟΚ!

• 21:55

Υπάρχει ενδοσυνεννόηση με VAR από τον Σλοβένο

• 21:55
    95'

Πτώση του Κρέσπο μέσα στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Πούγγουρα, διαμαρτυρίες των γηπεδούχων

• 21:45
    87'
    ΓΚΟΟΟΟΛ ο Παναθηναϊκός!

Έπειτα από κερδισμένο για τον ΠΑΟΚ φάουλ, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα με ολόκληρη την άμυνα των γηπεδούχων, πάνω από τη σέντρα, ο Μακέντα βγήκε στην κόντρα και εκτέλεσε τον Ζίβκοβιτς!

• 21:41
    83'

Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ

• 21:38
    81'
    Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Αποστολάκης αντί Μπουζούκη

• 21:35
    77'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ!

Κεφαλιά από τον Μάτος, η μπάλα σταματάει στο δοκάρι!

• 21:34
    76'

Κίτρινη κάρτα στον Ινσούα, για μαρκάρισμα πάνω στον Μάτος

• 21:33
    72'

Καλή φάση για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάτος να γυρίζει από τα δεξιά για τον Άκπομ το σουτ του οποίου από το ύψος του πέναλτι ήταν αρκετά άστοχο

• 21:28
    70'
    Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό

Ο Περέα περνάει στη θέση του Ζαχίντ

• 21:27
    69'

Κολοβέτσιος αντί Χατζηγιοβάνη

• 21:27
    68'

Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Βιεϊρίνια, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη

• 21:25
    68'

Κίτρινη κάρτα στον Σένκεφελντ, για φάουλ πάνω στον Βιεϊρίνα

• 21:24
    66'

Ο Βιεϊρίνια παίρνει τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ, που βρίσκει λίγο και στον Γιόχανσον, τη στέλνει στη δεξιά γωνία του Διούδη, ισοφαρίζοντας για τους πρωταθλητές!

• 21:23
    65'
    Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ

Ο Άκπομ πιάνει την κεφαλι, αλλά ο Διούδης διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

• 21:22
    64'
    Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ

Στη θέση του Αουγκούστο, ο Άκπομ

• 21:22
    63'

Δυνατό σουτ από τον Αουγκούστο, έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Διούδης με διπλή προσπάθεια

• 21:18
    60'

Γύρισμα του Μπίσεσβαρ από δεξιά, ο Σφιντέρσκι κάνει την προβολή, η μπάλα περνάει κόρνερ, που είναι χωρίς αντίκρισμα για τον ΠΑΟΚ.

• 21:17
    59'

Ο Βιεϊρίνια εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα φτάνει στον Αουγκούστο, το σουτ του οποίου είναι άστοχο

• 21:13
    55'

Κίτρινη κάρτα στον Γιόχανσον για φάουλ πάνω στον Ελ Καντουρί

• 21:11
    53'

Σέντρα του Μίσιτς από δεξιά, βγήκε και μάζεψε ο Διούδης

• 21:09
    46'

Σέντρα σουτ του Μακέντα από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς

• 21:09
    46'
    Β' μέρος

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα

• 21:09
    Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στην ανάπαυλα

Ελ Καντουρί αντί Στοχ και Βιεϊρίνα αντί Λημνιού

• 20:56

Στο δεύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ανέβασε κάπως την πίεσή του, αλλά και πάλι δυσκολεύθηκε να φτιάξει «καθαρές» φάσεις, αναγκαζόμενος παράλληλα να επιτίθεται πολλές φορές με βαθιές μπαλιές. Ενώ και οι προσπάθειες που κατέγραψε ως τελικές ήταν κυρίως σουτ που «τα είχε» ο Διούδης. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μην αποκλείνει από το πλάνο του και ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα, όντας καλύτερος, σε κομβικό σημείο! Έστω κι αν χρειάστηκε να προκύψει από... γκάφα αντιπάλου με τον Ζαχίντ πάντως να πιστώνεται ότι κυνήγησε τη φάση για το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες

• 20:47

Λήξη του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-0 του ΠΑΟΚ

• 20:46
    45'

Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος

• 20:45
    44'
    ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τον Παναθηναϊκό!

Ο Ζαχίντ παίρνει το «δώρο» του Κρέσπο από το λάθος γύρισμά του για τον Ζίβκοβιτς και με πλασέ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους

• 20:43
    42'

Προσπάθεια του Μακέντα, που αντί να σουτάρει, κάνει ντρίμπλα, με συνέπεια να χάσει την ευκαιρία, αλλά έχει υποδειχθεί παράλληλα και οφσάιντ

• 20:41
    40'

Κίτρινη κάρτα στον Στοχ για φάουλ πάνω στον Μπουζούκη

• 20:40
    40'

Σέντρα του Μπίσεσβαρ από τα δεξιά, ο Διούδης πέφτει και μπλοκάρει ενώ πίσω του ήταν ο Σφιντέρσκι

• 20:39
    38'

Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΠΑΟΚ, έξω αριστερά από την περιοχή, εκτελείται με «κομπίνα» αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

• 20:37
    37'

Έέξοδος του Ζίβκοβιτς που πέφτει στα πόδια του Μπουζούκη και μπλοκάρει την μπάλα

• 20:30
    30'

Σέντρα σουτ του Λημνιού, από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη

• 20:28

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου και αυτό που διακρίνει κανείς είναι την πρόθεση του Παναθηναϊκού να μην... κρυφτεί! Αντιθέτως, έχει μπει με διάθεση να απειλήσει, παίζοντας κυρίως με γρήγορες πάσες και ανοίγοντας το παιχνίδι και στα δύο άκρα. Ο ΠΑΟΚ από την πλευρά του φαίνεται πως περιμένει περισσότερο παρά επιτίθεται. Γρήγορος ο ρυθμός σε κάθε περίπτωση, με μικρή υπεροχή στην κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους..

• 20:24
    22'

Σουτ του Δώνη από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει πάνω στον Αουγκούστο και απομακρύνεται

• 20:22
    21'

Γύρισμα του Ζαχίντ από τα δεξιά, η μπάλα περνάει παράλληλα με την εστία του Ζίβκοβιτς αφού δεν υπάρχει κάποιος συμπαίκτης του στο δεύτερο δοκάρι!

• 20:21
    20'

Έξυπνη συρτή πάσα του Μίσιτς για τον Μπίσεσβαρ, που δεν μπορεί να κάνει την προβολή, η μπάλα στην αγκαλιά του Διούδη

• 20:16
    15'

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με το σουτ του Μίτσιτς από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Διούδη!

• 20:14
    13'

Ο Μάτος κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Πούγγουρας διώχνει με τον πρώτο να ζητάει πέναλτι αλλά τον διαιτητή Βίντσιτς να δείχνει «παίζετε»...

• 20:12
    11'

Πάσα του Μίσιτς στην «πλάτη» του Ινσούα για τον Λημνιό, παρεμβαίνει και διώχνει ο Πούγγουρας

• 20:08
    8'

Γέμισμα του Χατζηγιοβάνη στο δεύτερο δοκάρι, διώχνει ο Γιοαννούλης

• 20:04
    3'

Ωραία συνεργασία των παικτών του Παναθηναϊκού, με το σουτ του Δώνη να καταλήγει σε κόρνερ

• 20:01
    1'

Αρχίζει ο αγώνας, με τον ΠΑΟΚ στη σέντρα

• 19:59

Όλα έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης

• 19:58

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές

• 19:54

Σχεδόν κατάμεστο είναι το γήπεδο της Τούμπας, ενώ δεν υπάρχουν οπαδοί του Παναθηναϊκού στο γήπεδο, ούτε μεμονωμένοι

• 19:53

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Σλάβκο Βίντσιτς από την Σλοβενία και χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο Αθανάσιος Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας

• 19:47

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το «ζέσταμα» και αποσύρονται στα αποδυτήρια, για τις τελευταίες οδηγίες των προπονητών.

• 19:47

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μακέντα

• 19:46

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Λημνιός, Στοχ, Μπίσεσβαρ, Σφιντέρσκι.

Στον πάγκο οι Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Πέλκας, Άκπομ

• 19:46

Έχουν την καλύτερη επίθεση στο φετινό πρωτάθλημα με 18 γκολ, μοιρασμένα ακριβώς εντός και εντός έδρας. Έχει δεχτεί εννέα, αλλά στα δύο τελευταία παιχνίδια έχουν κρατήσει το «μηδέν», κάτι που δεν είχε κάνει στα έξι πρώτα

• 19:46

Οι «ασπρόμαυροι» μετρούν στην έδρα τους τρεις νίκες και την ισοπαλία με τον Άρη. Επεκτείνοντας από πέρυσι, μετρούν έξι νίκες στα επτά τελευταία ματς, ενώ από τον Απρίλιο του 2018 έχουν την εντυπωσιακή συγκομιδή των 20 νικών και δύο ισοπαλιών σε 22 παιχνίδια!

• 19:46

Παράλληλα, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη έχουν πετύχει μόλις έξι γκολ, ενώ άλλες τρεις ομάδες έχουν σημειώσει από πέντε, χωρίς να έχουν ξεπεράσει το ένα τέρμα σε κάποιο ματς στο πρωτάθλημα. Το έκαναν την Τετάρτη στην Πάτρα, βάζοντας τρία γκολ στην Παναχαϊκή, για το Κύπελλο

• 19:46

Εκτός έδρας, ο Παναθηναϊκός έχει χάσει με το βαρύ 4-0 από τον Άρη, ενώ έχει ακόμα την ισοπαλία στη Λαμία με την τοπική ομάδα και τις νίκες σε Νέα Σμύρνη και Περιστέρι, απέναντι σε Πανιώνιο και Ατρόμητο αντίστοιχα.

• 19:46

Στα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια για όλες τις διοργανώσεις, οι δύο σημερινοί αντίπαλοι δεν έχουν φέρει ισοπαλία, με την τελευταία να είναι το 1-1 στην Τούμπα, στα πλέι οφ του 2016.

• 19:46

Πάντως, παρά την πρόσφατη κυριαρχία του ΠΑΟΚ, οι «πράσινοι» μετρούν στην ιστορία τους 20 «διπλά» απέναντί του, πολλά περισσότερα από αυτά που έχουν πάρει οι Ολυμπιακός και ΑΕΚ

• 19:45

Στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός πέτυχε νίκη 3-2 στα πλέι οφ του 2017, όπως είχε κάνει και το 2015. Ενώ στην κανονική διάρκεια πρωταθλήματος νίκησε τελευταία φορά εκεί στις 9 Νοεμβρίου 2014 με 2-1.

• 19:45

Βέβαια και το τέσσερα στα τέσσερα και το πέντε στα πέντε αποτελούν ρεκόρ σερί νικών του επί του «τριφυλλιού». Παράλληλα, αν και μέχρι τώρα δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τρία παιχνίδια πρωταθλήματος στη σειρά, πλέον πάει για το… πέμπτο

• 19:45

Η πρόσφατη φόρμα των ομάδων θα έβγαζε την ομάδα της Θεσσαλονίκης φαβορί, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν, ειδικά στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ότι έχουν καλά στοιχεία.

• 19:45

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό, για την ένατη αγωνιστική της Super League 1 στην Τούμπα.