LIVE: ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός (20:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 26/10/17 - 16:24

Στη Μόσχα, ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Euroleague (20:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr).

10': Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο -12, από την πρώτη κιόλας περίοδο, με τους "πράσινους" να εμφανίζονται... τραγικοί στην άμυνα (27-15).

20': Στο -10, έκλεσε το ημίχρονο για τους "πράσινους", αν και η κατάσταση θα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερη! Αποβλήθηκαν από το παιχνίδι οι Τζέιμς Γκιστ και Ναντό Ντε Κολό, εξαιτίας ενός επεισοδίου που είχαν, αν και ο Γάλλος χτύπησε τον Αμερικανό εκτός φάσης!

30': Κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων, έριξε τη διαφορά ο Παναθηναϊκός και πλέον αναμένεται να δούμε άλλο παιχνίδι, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού (60-51).

40': Αδυνατώντας να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, φτάνοντας τις 2 ήττες στην Euroleague (81-63). Θα ακολουθήσει αναλυτικό κείμενο...

Κόντρα στον… παλιόφιλο Δημήτρη Ιτούδη, οι "πράσινοι" θα ψάξουν την έκπληξη, τα πράγματα, ωστόσο, μόνο εύκολα δεν είναι, ειδικά από τη στιγμή που η "αρκούδα" δεν έχει -ακόμα- πραγματοποιήσει πειστική εμφάνιση στη σεζόν, ενώ προέρχεται από ήττα στη Μαδρίτη από τη Ρεάλ, αλλά και τη ζόρικη επικράτηση επί της Αρμάνι Μιλάνο.

Οι Ρώσοι, αναζητούν ένα ξέσπασμα και αυτό θα επιδιώξουν κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος, να σημειώσουμε, έχει καταφέρει να φύγει τέσσερις φορές με το ρoζ φύλλο από την έδρα της ΤΣΣΚΑ, σε σύνολο 15 αγώνων, από το 2000.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας
81-63
Παναθηναϊκός
  • 21:52
    40'

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε ακόμα μια βαριά ήττα, εκτός έδρας, αυτή τη φορά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, φτάνοντας έτσι τις 2 ήττες στη φετινή Euroleague (81-63).

• 21:51

Τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά...

• 21:50

Οι "πράσινοι" θα γνωρίσουν μια ακόμη βαριά εκτός έδρας ήττα, μετά απ' αυτή στη Βαρκελώνη...

• 21:50
    38'

81-61, Έμμεσο τρίποντο του Χάινς

• 21:47

Με 2'36'', η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παραμένει στο +17 (78-61), πράγμα που σημαίνει πως δεν απειλείται ιδιαίτερα

• 21:43
    36'

Τάιμ άουτ από τον Τσάβι Πασκουάλ, που βλέπει το -9 της ομάδας του να γίνεται -19 μέσα σε δύο λεπτά

• 21:43
    36'

76-57, Δεύτερο σερί τρίποντο από τον "Τσάτσο", που κάνει τρομερά πράγματα

• 21:40
    35'

72-57, Απαντάει άμεσα ο Ροντρίγκεθ των 4/7 τριπόντων απόψε

• 21:39
    35'

69-57, Τρίποντο από τον Λεκαβίτσιους στον αιφνιδιασμό

• 21:38
    33'

69-54, Χρεώνεται με "Τ" ο Τσάβι Πασκουάλ, την ώρα που οι γηπεδούχοι έχουν 4/4 βολές

• 21:34
    32'

65-54, Ο Ρίβερς σκοράρει ξανά για τρεις

• 21:33
    Το εκπληκτικό κάρφωμα του Όγκαστ
  • 21:31
    32'

65-51, Ο Κλάιμπερν σκοράρει για τρεις από τη γωνία

• 21:31
    31'

62-51, Ο Χάινς ευστοχεί για δύο στο τέλος της ρωσικής επίθεσης

• 21:27
    29'

60-51, Τρίποντο από τον Λοτζέσκι, στο τέλος της επίθεσης

• 21:26
    29'

60-48, Απαντάει άμεσα με δικό του τρίποντο (έμμεσο) ο Ροντρίγκεθ

• 21:25
    29'

57-48, Τρίποντο από τον Ρίβερς στον αιφνιδιασμό

• 21:25
    28'

57-45, Δύσκολο καλάθι από τον Κλάιμπερν

• 21:20

Ο Ροντρίγκεθ (15π.) με τον Χάινς (15π.) είναι αυτοί που την κρατούν όρθια την ΤΣΣΚΑ και σε απόσταση ασφαλείας, από τον Παναθηναϊκό (54-42)

• 21:17

Οι "πράσινοι" είναι πολύ πιο συνεπείς στην άμυνα, στο β' μέρος, όμως δεν μπορούν να μειώσουν τη διαφορά (52-40)

• 21:16
    Το buzzer του Λοτζέσκι
  • 21:14
    25'

50-40, Τρίποντο από τον Αντετοκούνμπο!

• 21:13
    24'

47-37, Αιφνιδιασμός για το "τριφύλλι", με τον Ρίβερς να σκοράρει με αριστερό λέι απ

• 21:13
    21'

45-35, ΤΡΟΜΕΡΟ κάρφωμα από τον Όγκαστ, που έβαλε στο πόστερ δύο παίκτες της ΤΣΣΚΑ Μόσχας

• 21:04

Οι παίκτες των ομάδων επέστρεψαν στο παρκέ για σουτάκια και τις τελευταίες οδηγίες πριν από την έναρξη του β' μέρους

• 20:56
    Στατιστικά πρώτου μέρους

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ: 13/27 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ (9+3), 14 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 λάθη, 3 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 9/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 3/5 βολές, 18 ριμπάουντ (14+4), 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

• 20:55
    Το εντυπωσιακό μπλοκ του Ντένμον στον Βοροντσέβιτς
  • 20:52
    20'
    Τέλος ημιχρόνου

Ο Παναθηναϊκός στο φινάλε του πρώτου μέρους, μάζεψε τη διαφορά που έφτασε και σε αρκετά ψηλά επίπεδα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα στο -10 (43-33). Αποβλήθηκαν Ντε Κολό και Γκιστ εξαιτίας αντιαθλητικού φάουλ!

• 20:50
    19'

43-33, Ο Λοτζέσκι σκοράρει για τρεις

• 20:48
    19'

Αποβάλλονται με τεχνική ποινή και αντιαθλητικό φάουλ οι Τζέιμς Γκιστ. και Νάντο Ντε Κολό! Ένας μικρός χαμός στη Μόσχα!

• 20:45

Σε έξαλλη κατάσταση ο Τζέιμς Γκιστ, προσπαθούν να τον συγκρατήσουν για να μην ξεφύγει ακόμη περισσότερο το πράγμα! Μαζεμένες τεχνικές ποινές από τους διαιτητές στους δύο παίκτες, μπαίνουν στη μέση όλοι οι άλλοι για να τους χωρίσουν και να μην έχουμε... χειρότερα!

• 20:44
    19'

Ο Ντε Κολό χτυπάει στο πρόσωπο, εκτός φάσης, τον Γκιστ και χρεώνεται με επιθετικό φάουλ!

• 20:44
    19'

43-30, τρίποντο του Ρίβερς, το οποίο πάντως ήρθε στο τέλος μιας ακόμη "σκοτωμένης" επίθεσης

• 20:41
    18'

41-27, ο Όγκαστ σκοράρει με ανάποδο λέει απ, έπειτα από ωραία δημιουργία του Λεκαβίτσιους (41-27)

• 20:39
    18'

41-25, Ο Χίγκινς θα πετύχει δύο ακόμη εύκολους πόντους

• 20:39
    17'

39-25, o Λεκαβίτσιους σκοράρει με το αριστερό χέρι, στον αιφνιδιασμό

• 20:38
    17'

39-23, Ο Αντετοκούνμπο σκοράρει με λέι απ

• 20:35

39-21, 2/2 βολές από τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ

• 20:34
    15'

37-21, ο Χίγκινς σκοράρει για τρεις από την κορυφή

• 20:33
    15'

Τάιμ άουτ από τον Δημήτρη Ιτούδη, βλέποντας την ομάδα του να έχει δεχθεί δύο καλάθια, χωρίς ουσιαστική απάντηση

• 20:32
    15'

34-21, Επιτέλους καλάθι από τον Ρίβερς, που μειώνει κάπως το ρωσικό προβάδισμα

• 20:31

Το... πάρτι της ΤΣΣΚΑ φαίνεται και στο γεγονός, πως το εντυπωσιακό 11/18 δίποντα, έχει προέλθει κυρίως από καρφώματα!

• 20:27
    12'

34-17, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση στο παρκέ...

• 20:24
    11'

30-17, Ο Καλάθης μειώνει με λέι απ στον αιφνιδιασμό

• 20:24
    11'

30-15, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρίσκει ελεύθερο τρίποντο, με τον Βέστερμαν

• 20:21
    Α' περίοδος

Τέλος της πρώτης περιόδου, στο -12 ο Παναθηναϊκός, που έχει... ξεχάσει να παίξει άμυνα!

• 20:21
    9'

27-15, ο Χάινς (10π.) μοιάζει... ασταμάτητος απόψε

• 20:18
    8'

23-15, Κλέψιμο και λέι απ στον αιφνιδιασμό από τον Καλάθη

• 20:17
    8'

23-13, νέο τρίποντο από τον Ροντρίγκεθ

• 20:17
    7'

20-11, Τρεις σερί αιφνιδιασμοί για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τον Βοροντσέβιτς να σκοράρει αυτή τη φορά

• 20:16
    7'

18-11, Καλάθι τριών πόντων από τον Ροντρίγκεθ, το δεύτερο αποψινό του

• 20:15
    6'

15-11, ο Χάινς καρφώνει με δύναμη την μπάλα

• 20:12
    5'

13-11, ΟΧάινς (6π.) σκοράρει με άλεϊ ουπ

• 20:12
    5'

11-11, ο Σίνγκλετον σκοράρει ξανά. Με λέι απ αυτή τη φορά, για να ισοφαρίσει το παιχνίδι

• 20:12
    4'

11-11, Ο Λεκαβίτσιους θα πάρει το φάουλ από τον Ντε Κολό και θα μειώσει ακόμη περισσότερο με 2/2 βολές

• 20:11
    4'

11-7, Πάλι ο Σίνγκλετον, πάλι για τρεις

• 20:09
    4'

11-4, Πρώτο ελληνικό καλάθι μετά από πολλή ώρα, έρχεται από τον Σίνγκλετον

• 20:09
    4'

11-1, ο Ροντρίγκεθ σκοράρει για τρεις στον αιφνιδιασμό

• 20:08
    3'

8-1, Ο Χάινς είναι μόνος του στην πράσινη ρακέτα και θα καρφώσει την μπάλα

• 20:06

Οι "πράσινοι" είναι εκτός τόπου και χρόνου στην εκκίνηση του αγώνα, λογικό το -5 (6-1) που υπάρχει αυτή την στιγμή

• 20:06
    2'

6-0, Ο Ντε Κολό θα βγει από τα σκριν και θα εκτελέσει εύστοχα από τα πέντε μέτρα

• 20:03
    1'

Δύο σερί αιφνιδιασμοί για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, με τους Χάινς και Ροντρίγκεθ να πετυχαίνουν εύκολους πόντους (4-0)

• 19:58

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχει μία νίκη (επί της Μπάμπεργκ) και μία ήττα (από την Μπαρτσελόνα) μέχρι στιγμής ως απολογισμό. Ομοίως κι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που κέρδισε στην πρεμιέρα την Αρμάνι Μιλάνο (εντός) ενώ ακολούθησε η ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης (εκτός)

• 19:58

Το "τριφύλλι" έχει να κερδίσει εφτά χρόνια περίπου εκτός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για να βρούμε το τελευταίο "διπλό" θα πρέπει να πάμε πίσω στην 1η Δεκεμβρίου 2010. Τότε το "τριφύλλι" είχε επικρατήσει με 72-68