Μάντσεστερ Σίτι-Κοπεγχάγη 3-1: Στο ρελαντί στους «8»

Ενημερώθηκε: 07/03/24 - 00:00

Στα προημιτελικά του φετινού Champions League προκρίθηκε με άνεση η Μάντσεστερ Σίτι!

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν αντιμετώπισε προβλήματα ούτε στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Κοπεγχάγη, επικρατώντας ξανά με 3-1 και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «8» με συνολικό σκορ 6-2, ενώ παράλληλα ξεκούρασε βασικούς της ενόψει του κυριακάτικου (10/3, 17:45) ντέρμπι κορυφής της Premier League, κόντρα στη Λίβερπουλ.

Έχοντας ήδη το υπέρ της 3-1 από το παιχνίδι της Δανίας, η ομάδα του Γκουαρδιόλα γκρέμισε και τις τελευταίες ελπίδες των αντιπάλων της πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά αγώνα στο «Έτιχαντ», με τους Ακάνζι (5’) και Άλβαρες (9’) να κάνουν το 2-0.

Ο Ελιουνούσι μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 29’, αλλά ο Χάαλαντ πέτυχε το 41ο του γκολ στου Champions League, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’+3’).

Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι φτάνει για έκτη συνεχόμενη σεζόν στην προημιτελική φάση του Champions League, συνεχίζοντας ακάθεκτη την προσπάθειά της για να διατηρήσει τα σκήπτρα της.

Από την άλλη, η Κοπεγχάγη μπορεί να μην μπόρεσε να κοντράρει την ποιότητα της αντιπάλου της, αλλά αποχαιρετά με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.