Μάντσεστερ Σίτι-Λίβερπουλ 1-1 (5-4 πέναλτι): Γαλάζια η πρώτη κούπα

Ενημερώθηκε: 04/08/19 - 20:46

H Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στην κατάκτηση της πρώτης κούπας της χρονιάς στην Αγγλία, επικρατώντας στον τελικό του Community Shield της Λίβερπουλ με 5-4 στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια).

Η περσινή μάχη του πρωταθλήματος, αποτυπώθηκε πλήρως και στο πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν, με τις δύο ομάδες να έχουν δικό τους από ένα ημίχρονο, με τους «κόκκινους» πάντως, στο δικό τους… καλό δεύτερο ημίχρονο να σκορπούν τεράστιες ευκαιρίες για την ολική ανατροπή, με μεγαλύτερη αυτή στο 92’ με το χαμένο τετ α τετ του Σαλάχ και το σωτήριο ψαλίδι του Γουόκερ πάνω στη γραμμή.

Ο Στέρλινγκ στο 11ο λεπτό τιμώρησε την πρώην ομάδα του για το 1-0, ενώ ο Μάτιπ στο 78’ ήταν αυτός που ισοφάρισε για την ομάδα του Κλοπ.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Αλισον, Αλεξάντερ-Αρνολντ (67' Μάτιπ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο (67' Κεϊτά), Χέντερσον (79' Λαλάνα), Βαϊνάλντουμ, Οριγκί (79' Τσάμπερλεν), Σαλάχ, Φιρμίνο (79' Σακίρι)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Μπράβο, Γουόκερ, Στόουνς, Οταμέντι, Ζιντσένκο, Ρόντρι, Σίλβα (61' Γκουντογκάν), Ντε Μπρόινε (89' Φοντέν), Σανέ (13' Γκαμπριέλ Ζεσούς), Μπερνάρντο, Στέρλινγκ