Μπάρτσελόνα: Κι όμως, ο διασυρμός από την Μπάγερν δεν ήταν ο πρώτος

Ενημερώθηκε: 15/08/20 - 08:01

Ακόμα δεν έχει συνέλθει η ποδοσφαιρική Ευρώπη από τον διασυρμό της Μπαρτσελόνα από την Μπάγερν. πολλοί θυμήθηκαν τη φράση που ορίζει το ποδόσφαιρο. Ότι δηλαδή το ποδόσφαιρό είναι ένα παιχνίδι, που παίζεται από δύο ομάδες, που η κάθε μία έχει από 11 παίκτες και στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί.

Μπαρτσελόνα

Πάντως, δεν είναι η πρώτη φορά που η δέχτηκε 8 τέρματα. Αυτό έχει να συμβεί πριν από 74 χρόνια και συγκεκριμένα το 1946.

Στις 21 Απρίλίου 1946 η Μπαρτσελόνα είχε ηττηθεί 8-0 από την Σεβίλη για το Κύπελλο Ισπανίας.

Ο διασυρμός στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας από την Μπάγερν Μονάχου δεν ήταν ο βαρύτερος στα χρονικά του συλλόγου από την Καταλωνία.

Η πιο βαριά των «μπλαουγκράνα», ήταν το 12-1 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στις 8 Φεβρουαρίου του 1931, ενώ έχει χάσει δύο φορες με σκορ 11-1 από τη Σεβίλη (29/9/1940) και από τη Ρεάλ Μαδρίτης (13/6/1943).

Επίσης, τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε η Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο ήταν τα περισσότερα σε ευρωπαϊκό ματς για τους Καταλανούς.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία τους δέχονται 4 γκολ στο πρώτο 45λεπτο, μόνο που η πρώτη ήταν εντός των συνόρων και συγκεκριμένα στις 13 Φεβρουαρίου 1994 στο «Ρομαρέδα, όταν βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 4-1 από την Μάλαγα (τελικό 6-3).