Νίκη για Γερμανία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ

Ενημερώθηκε: 31/08/17 - 18:37

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της, στο φετινό Ευρωμπάσκετ η Γερμανία, που επικράτησε της Ουκρανίας με 75-63, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντένις Σρέντερ που είχε 32 πόντους.

Το ματς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τους Γερμανούς, αφού οι Ουκρανοί με όπλο την πολύ καλή τους άμυνα είχαν μπλοκάρει τους αντιπάλους τους, κλείνοντας την α’ περίοδο μπροστά στο σκορ με 16-9.

Ανάλογη ήταν η κατάσταση και στη β’ περίοδο, με τους Γερμανούς να βρίσκουν επιθετικά λύσεις, αφού ο Σρέντερ ανέβαζε ρυθμούς, αλλά η άμυνά τους δεν ήταν συνεπής, με τους Ουκρανούς να κλείνουν μπροστά στο ημίχρονο με 39-33.

Ωστόσο, στο β’ μέρος, η Γερμανία ανέβασε στροφές, "έσφιξε" την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 25-8 έβαλε ουσιαστικό τέλος στο παιχνίδι και με το τελικό σκορ να κλείνει στο +12 (75-63) υπέρ των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 33-39, 58-47, 75-63