Ο ΠΑΟΚ... Χαλαρά στους ομίλους του Europa League

ΠΑΟΚ-ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ

Πηγή Φωτογραφίας: eurokinissi

Ενημερώθηκε: 25/08/16 - 22:57

Με δύο νίκες και συνολικό σκορ 5-0, ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League. Απόψε στο γήπεδο της Τούμπας, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 2-0 με γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες στο 5΄ και του Γιώργου Τζαβέλλα στο 45΄, σφραγίζοντας τυπικά την πρόκριση, η οποία είχε διασφαλιστεί από το πρώτο ματς (3-0).

Η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς δεν είχε κανένα πρόβλημα να πάρει τελικά και δεύτερη νίκη επί της Ντίναμο, να πετύχει τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια με ομάδες από την Τιφλίδα και να διευρύνει τη συγκομιδή τερμάτων στο 14-0.

Οι παίκτες του «δικέφαλου του βορρά» αναπτύσσονταν ωραία από τα πλάγια αλλά τα χάλαγαν στην τελική προσπάθεια. Ο ρυθμός του ματς έπεσε και όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα τελειώσει με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα ενός γκολ, ωστόσο στο 44' ο Λέχνερ υπέδειξε πέναλτι σε πτώση του Ροντρίγκες σε μαρκάρισμα του Ρενέ Σάντος. Βέβαια, παράβαση δεν υπήρξε καθώς ο ποδοσφαιριστής του «δικέφαλου του βορρά» έπεσε μόνος του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζάλμα Κάμπος αλλά ο Σκρίμπε έδιωξε σε κόρνερ. Ωστόσο, από την εκτέλεση αυτού, ο Τζαβέλλας στο πρώτο δοκάρι με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει και να ψάχνει και τρίτο γκολ ωστόσο ο Σκρίμπε δεν κατάφερε να το πετύχει, αφού τόσο ο Τζαλμά Κάμπος (50'), όσο και ο Φακούντο Περέιρα (55') νικήθηκαν από τον πορτιέρε τον Γεωργιανών. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, λόγω των διαδοχικών αλλαγών των δύο τεχνικών και το τελευταίο μισάωρο πέρασε αναίμακτα, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε και τον «δικέφαλο του βορρά» να προκρίνεται στους ομίλους του Europa League με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Κρέσπο (Βαρέλα 76'), Τζαβέλλας, Λέοβατς (Κίτσιου 65'), Κάνιας, Τσίμιροτ, Σάχοφ (Μπίσεσβαρ 57'), Τζάλμα, Ροντρίγκες και Περέιρα

Nτιναμό Τιφλίδας: Σκρίμπε, Λομπανίτζε, Αμισουλασβίλι, Ρενέ Σάντος, Σπίτσιτς, Άλβαρο, Παρουνασβίλι, Κιτεϊσβίλι (Τσαντουρισβίλι 62'), Τσιντσάντζε (Βέλεφ 74'), Παπουνασβίλι και Ντβαλισβίλι (Μικελτάτζε 77')

Γκολ: Ροντρίγκες 5', Τζαβέλλας 45'

Κίτρινες κάρτες: Άλβαρο 39', Ντβαλισβίλι 62', Παρουνασβίλι 63'

ΣΧΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ: Άλμα πρόκρισης για τον "δαιμονισμένο" ΠΑΟΚ στην Τιφλίδα (ΦΩΤΟ)