Ο ΠΑΟΚ στον τελικό!

Ενημερώθηκε: 13/04/16 - 23:06

Ο ΠΑΟΚ, αν και είχε το μειονέκτημα της έδρας, κατάφερε και επικράτησε του Ολυμπιακού για τρίτη φορά στα playoffs της Volley League με 3-1 στο τέταρτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς και πέρασε στους τελικούς, όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί το στέμμα του. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Δικέφαλο του Βορρά, ο Κουβανός διαγώνιος της ομάδας, Ρολάντο Σεπέδα που πραγματικά δεν "κοβότανε".

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και επιθετικό όπλο τον Ρουμάνο κεντρικό, Σπίνου, πήρε το πρώτο σετ με 22-25. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και γύρισε το ματς με τον Σεπέδα να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα! Οι πρωταθλήτές πήραν δύσκολα τα 2 επόμενα σέτ με 25-23 και 25-22 ενώ στο τέταρτο σετ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, το κατέκτησε με 25-18 και πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο του, που κατέκλυσε το κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας (πάνω από 7.000), την πρόκριση για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς της Volley League.

Εκεί θα τεθεί αντίπαλος με τον Φοίνικα Σύρου όπου επικράτησε της Κηφισιάς με 3-2 στο νησί των Κυκλάδων και επιστρέφει στους τελικούς μετά το 2012.

Οι τελικοί ξεκινάνε την Τρίτη 19 Απριλίου με τον Φοίνικα Σύρου να έχει το πλεονέκτημα της έδρας.