Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 0-2: Στο ρελαντί και φούλ για τίτλο!

Ενημερώθηκε: 03/03/19 - 21:22

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, διατηρώντας το αήττητο που τρέχει από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος κι ανεβάζοντας τη διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό στους δέκα πόντους, με ματς περισσότερο!

Σε ένα… περίεργο παιχνίδι της μοίρας, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο δεύτερο λεπτό κάθε ημιχρόνου, με τους δύο Βραζιλιάνους Μαουρίτσιο και Ζάμπα. Ενώ ο δεύτερος είδε και την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Κέλε στο 72’, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβέτσιο.

Οι «πράσινοι» είδαν τα όποια σχέδιά τους να πηγαίνουν… περίπατο, από την εξέλιξη αυτή, ενώ με την ήττα τους έμειναν έξι βαθμούς πίσω από τον Άρη και την πέμπτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας (69’ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Γιόχανσον, Κάτσε (69’ Δώνης), Κουρμπέλης, Ινσούα, Μπουζούκης, Μακέντα, Χατζηγιοβάνης (46’ Εμμανουηλίδης)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (82' Ενρίκε), Σάκχοφ (77’ Γιαννούλης), Μαουρίτσιο, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (70’ Ολιβέιρα), Ζαμπά, Άκπομ.

Διαιτητής: Γιάκομπ Κέλετ (Δανία).