Premier League: Τέζαρε τη Σίτι η Πάλας - Σοκ στη Λούτον, καρδιακή προσβολή ο αρχηγός της

Ενημερώθηκε: 16/12/23 - 23:46

Στην σκιά του τρομακτικού συμβάντος της κατάρρευσης του Τομ Λόκιερ στην αναμέτρηση της Μπόρνμουθ με την Λούτον, ολοκληρώθηκαν τα πρώτα παιχνίδια του Σαββάτου για τη 17η αγωνιστική της Premier League.

Ο αρχηγός της Λούτον κατέρρευσε εντός του αγωνιστικού χώρου και στο 65ο λεπτό του αγώνα, αποχωρώντας με φορείο και με τις πρώτες πληροφορίες να αναφέρουν ότι οι γιατροί μετέφεραν ότι είναι ξύπνιος και ανταποκρίνεται. Το παιχνίδι διακόπηκε με το σκορ στο 1-1.

Η Μάντσεστερ Σίτι «στραβοπάτησε» ξανά, αυτή τη φορά στην εντός έδρας αναμέτρησή της με την Κρίσταλ Πάλας! Παρότι προηγήθηκε με 2-0 και έλεγχε απόλυτα το παιχνίδι, η ομάδα του Γκουαρδιόλα δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο και ισοφαρίστηκε με πέναλτι στο 90'+5', χάνοντας δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο και μένοντας χωρίς νίκη σε τρίτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι της, για πρώτη φορά από το 2016!

Ο Γκρίλις άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό, πετυχαίνοντας γκολ σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι για πρώτη φορά στην καριέρα του, ενώ ο νεαρός Λιούις «έγραψε» το 2-0 στο 54', όταν τα πάντα έμοιαζε ότι κρίθηκαν. Ωστόσο, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Ματετά στο 76', και ισοφαρίζοντας στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Φόντεν κλότσησε τον Ματετά στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, με τον Ολίσε να εκτελεί εύστοχα από τα 11 βήματα, για το τελικό 2-2! Έτσι, οι πρωταθλητές έμειναν με μόλις μία νίκη στις έξι πιο πρόσφατες αγωνιστικές της Premier League και στο -3 (με παιχνίδι περισσότερο) από την κορυφή.

Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2

Τρίποντο-ανάσα πήρε η Τσέλσι, επικρατώντας 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, ο Πάλμερ έδωσε το προβάδισμα στους Λονδρέζους με το έκτο φετινό του γκολ και ο Τζάκσον έκανε το 2-0 στο 61', ανεβάζοντας την ομάδα του στη 10η θέση της βαθμολογίας και αφήνοντας ουραγό τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και για τη Νιούκαστλ, η οποία ξεπέρασε τον μεσοβδόμαδο αποκλεισμό της από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, με «τριάρα» κόντρα στη Φούλαμ. Ο Μεξικανός επιθετικός, Ραούλ Χιμένες, άφησε με δέκα παίκτες τους Λονδρζους από το 22', όταν είδε την κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παίξιμο, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το αριθμητικό τους πλεονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέτυχαν και τα τρία γκολ τους. Ο νεαρός Μάιλι σκόραρε για πρώτη φορά στην Premier League, στο 57', ο Αλμιρόν έκανε το 2-0 στο 64', πριν ο Μπερν διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 82'!

Τέλος, η Έβερτον συνεχίζει την «πορεία πρωταθλητισμού» μετά την ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών που της επιβλήθηκε και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική της νίκη, επικρατώντας 2-0 της Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ».

Στους 16 βαθμούς (σσ. θα είχαν 26 αλλιώς και θα βρίσκονταν στην 8η θέση) τα «ζαχαρωτά» που συνεχίζουν να… τρελαίνουν κόσμο και να ανατρέπουν όλα τα δεδομένα, όντας στο +7 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη. Εκεί όπου παραμένουν οι γηπεδούχοι με 8 βαθμούς και έχουν δύσκολο έργο ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (15/12)
Νότιγχαμ Φόρεστ-Τότεναμ 0-2
(45+2' Ριτσάρλισον, 65' Κουλουσέφσκι)

Σάββατο (16/12)
Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 2-2
(24’ Γκρίλις, 54’ Λιούις – 76’ Ματετά, 90'+5' πεν. Ολίσε)

Νιούκαστλ-Φούλαμ 3-0
(57’ Μάιλι, 64’ Αλμιρόν, 82' Μπερν)

Τσέλσι-Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0
(54’ Πάλμερ, 61’ Τζάκσον)

Μπόρνμουθ-Λούτον (Διεκόπη στο 65ο λεπτό με το σκορ στο 1-1, λόγω της κατάρρευσης του Λόκιερ)

Μπέρνλι-Έβερτον 0-2