Σε καλό δρόμο ο Πανιώνιος, παρά την ήττα

Ενημερώθηκε: 05/07/17 - 22:47

Στο δεύτερο φιλικό του για φέτος και ουσιαστικά, στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του δεύτερου προκριματικού γύρου του Europa League, ο Πανιώνιος άφησε ξανά άκρως θετικές εντυπώσεις, παρά την ήττα με 1-0 από τον ΑΠΟΕΛ, στο "ΓΣΠ" της Λευκωσίας.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε κοντά στο 0-1, αλλά το πλασέ του Μασούρα στο 7' πέρασε εκτός εστίας. Τρία λεπτά μετά, στο 10' ήρθε το γκολ για την κυπριακή ομάδα. Ο Ιγκόρ Ντε Καμάργκο με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπερτόλιο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Από το 30’ και μετά, τα πόδια των παικτών του Μιχάλη Γρηγορίου άρχισαν να λύνονται και μάλιστα σε αυτό το λεπτό, ο Γεσίλ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε ενώ στην τελευταία φάση του α’ μέρους, ο Οικονόμου εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο β’ μέρος ο Πανιώνιος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων θέλοντας να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Γεσίλ στο 55’ να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί την πολύ καλή πάσα του Παπαγεωργίου.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο "Ιστορικός" στο 89’, όταν ο Βουκελάτος έκλεισε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ κάνοντας και το πλασέ, αλλά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ (79' Χριστοφόρου), Μερκής, Αρτυματάς, Λάγο, Μοράις (71' Φαρίας), Βινίσιους, Μπερτόγλιο, Βάντερ (71' Εμπεσίλιο), Όαρ, Ντε Καμάργκο (71' Ποτέ)

Πανιώνιος: Κόντικ (66' Μπαντής), Τασούλης (66' Σαραμαντάς), Μπανανά (66' Σταυρόπουλος), Οικονόμου (66' Πατσατζόγλου), Κόρμπος (66' Μαϊσουράντζε), Λάμπρου (66' Βουκελάτος), Γεσίλ (66' Ντουρμισάι), Μασούρας (66' Γλυνός), Παπαγεωργίου, Ταποκό (66' Πινιώτης), Σαββίδης (66' Οικονομίδης)