Σε τροχιά πλει-οφ η ΑΕΚ μετά την νίκη επί του Ατρομήτου

Σκόρερ ο Μάνταλος με τον Ατρόμητο

Ενημερώθηκε: 18/03/17 - 22:59

Συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά πλει οφ η ΑΕΚ έπειτα και από τη νίκη της επί του Ατρομήτου στο Περιστέρι με 1-0. Σκόρερ ο εξαιρετικός Μάνταλος.

Μεγάλα παράπονα από τους γηπεδούχους για την διαιτησία καθώς ο καλυπτόμενος Λε Ταλεκ λανθασμένα σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΚ είχε επίσης παράπονα για λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ τον Μάνταλο, που ήταν σε πολύ καλή μέρα.

To ματς

Φουριόζα ξεκίνησε η ΑΕΚ απέναντι σε έναν Ατρόμητο φοβισμένο και επιφυλακτικό που είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο στην αρχή του αγώνα.
Οι "κιτρινόμαυροι" κυκλοφορούσαν εξαιρετικά τη μπάλα, έπαιζαν αρκετά από τα πλάγια και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Ο Αϊντάρεβιτς έστρωσε στον Αραούχο, ο οποίος από το ύψος της περιοχής έπιασε φοβερό σουτ με το εξωτερικό σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Ο Ατρόμητος ξύπνησε και άρχισε να ισορροπεί το ματς, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε πολλά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Τα λεπτά περνούσαν, ευκαιρίες δεν γίνονταν, μέχρι που φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους. Στο 35' ο Βάργκας βρήκε τον Γιόχανσον μέσα στην περιοχή αλλά η κεφαλιά του Σουηδού πέρασε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι Περιστεριώτες βρήκαν την πρώτη τους τελική στο ματς, με τον Μπάρκα να μπλοκάρει το μακρινό σουτ του Λε Ταλέκ.

Το 0-0 του πρώτου μέρους ήρθε απολύτως λογικά, μιας και οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση να πάρουν ρίσκα. Ο μεν Ατρόμητος έπαιζε αρκετά κλειστά και έψαχνε το γκολ στην κόντρα-επίθεση, η δε ΑΕΚ προσπαθούσε να φτιάξει ευκαιρίες μέσω οργανωμένων επιθέσεων που ανακόπτονταν από την άμυνα των Περιστεριωτών.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς αντίθετο με το βαρετό πρώτο 45λεπτο.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 52' έφτασε σε αυτό, με τον α' βοηθό Τάτση,να έχει άλλη άποψη καθώς υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Μάνταλο ο οποίος είχε γυρίσει την μπάλα στον Αραούχο και αυτός με τη σειρά του την είχε στείλει στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα, πάντως, η Ένωση μπήκε μπροστά στο σκορ με τον κορυφαίο της παίκτη. Ο Ντίντακ γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Μάνταλος με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0.

Ο Ατρόμητος βρισκόταν πίσω στο σκορ και έψαχνε αντίδραση. Στην καλύτερη φάση του στο 77ο λεπτό, όμως, ο β' βοηθός του έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας. Ο Τόνσο έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λε Ταλέκ με κεφαλιά-πάσα έδωσε στον Λημνιό την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Όμως, ο Μπετσόγλου, με μεγάλη καθυστέρηση υπέδειξε ένα οφσάιντ που είδε μόνο εκείνος, καθώς όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων καλυπτόντουσαν πεντακάθαρα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι Περιστεριώτες δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο γκολ ώστε να ισοφαρίσουν και να πάρουν τον βαθμό, μένοντας απογοητευμένοι από την τελική έκβαση του αγώνα. Από την άλλη μεριά, η ΑΕΚ πανηγύρισε εκτός έδρας τρίποντο μετά από αυτό με την ΑΕΛ τις 17 Οκτωβρίου του 2016.

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Μανιάτης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Μπάχα (72' Τόνσο), Κατράνης, Ούμπιντες, Πλατέλλας (72' Λημνιός), Κυβρακίδης, Λε Ταλέκ, Ντιγκινί (82' Ντάουντα).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Ντίντακ, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γιόχανσον, Σιμόες, Βάργκας (54' Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο (90' Γαλανόπουλος), Μάνταλος (87' Πέκχαρτ), Αϊντάρεβιτς.