Στην...εντατική η ΑΕΚ, νίκη για Ατρόμητο, αναβολή στο Βέροια-Ηρακλής

Ενημερώθηκε: 07/01/17 - 22:12

Η ΑΕΚ, αν και προηγήθηκε με τον Πέκχαρτ (36'), στο ορεξάτο, πρώτο ημίχρονό της, η ασόβαρη, απείθαρχη και τραγική στην άμυνα, στο β’ μέρος, έφερε τα πάνω κάτω με τους εκπληκτικούς Αρκάδες, να επικρατούν 3-2!

Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ με γκολ των εξαιρετικών Στανισάβλιεβιτς (49') και Ιγκόρ (66'), ο Τσέχος επιθετικός του "Δικεφάλου" ισοφάρισε άμεσα (68'), πετυχαίνοντας ΚΑΙ το δεύτερο τέρμα της ομάδας του (και τέταρτο δικό του στη φετινή Σούπερ Λίγκα), αλλά η αποβολή του Βράνιες, στο 71’, στο ντεμπούτο(!) του Βόσνιου, αλλά και η ψυχή που… κατέθεσαν στον παγωμένο αγωνιστικό χώρο του «Θ. Βαρδινογιάννης» οι Αρκάδες, έφεραν τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου, με τον Τσουκαλά να πετυχαίνει το… τρίποντο στο 81’!

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Στυλιάρα. Σωστή η πρώτη κίτρινη κάρτα στον Βράνιες στο 57’, ενώ η δεύτερη, παρότι δίνεται, μάλλον είναι αυστηρή -για δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ Σίλβα, Γιαννούλης Σελίν, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος (46’ Ιγκλέσιας), Μάσα, Τσιλιανίδης (75’ Ιωαννίδης), Στανισάβλιεβιτς (69’ Καλτσάς), Μανίας.

Στον πάγκο έμειναν: Αθανασιάδης, Κυριακόπουλος, Ευαγγέλου, Κώτσιρας.

ΑΕΚ (Ζοσέ Μοράις): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (87’ Αλμέιδα), Αϊντάρεβιτς (56’ Μπακασέτας), Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος (65’ Πατίτο Ροντρίγκες), Πέκχαρτ.

Στον πάγκο έμειναν: Ανέστης, Βάργκας, Γαλανόπουλος, Κολοβέτσιος.

Διαιτητής: Στυλιάρας (Αιτ/νίας)
Γήπεδο: «Θ. Κολοκοτρώνης»

Με το δεξί ξεκίνησε το 2017 ο Ατρόμητος! Οι Περιστεριώτες συνδύασαν με τρίποντο το πρώτο τους παιχνίδι για τη νέα χρονιά μπροστά στο κοινό τους, επικρατώντας με σκορ 2-0 κόντρα στον Λεβαδειακό.

Και τα δύο τέρματα της ομάδας του Γιώργου Κορακάκη σημείωσε ο Μάρτιν Τόνσο. Ο Αργεντινός άνοιξε το σκορ με όμορφο πλασέ, έπειτα από λάθος του Ναμάσκο, στο 25ο λεπτό, ενώ «τελείωσε» το παιχνίδι με κοντινό σουτ ύστερα από ασίστ του Λε Ταλέκ στις καθυστερήσεις (90+3’).

Έτσι, ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια, ενώ οι Βοιωτοί συμπλήρωσαν πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα.

Ατρόμητος (Γιώργος Κορακάκης): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπάχα, Κιβρακίδης (85' Κοντοές), Κυριακίδης, Μπίτολο, Λημνιός (59’ Μπρίτο), Πλατέλλας (72' Βασιλείου), Τόνσο, Λε Ταλέκ

Στον πάγκο: Ν.Παπαδόπουλος, Μπαστακός, Ούμπιντες, Ζησόπουλος

Λεβαδειακός (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Ουόν, Μουλόπουλος, Μεντί, Τριποτσέρης, Μιλιάζες, Παππάς (69' Καψάσκης), Κουλιμπαλί (81' Βασιλείου), Μπάντζιος, Γιακουμάκης (84' Σένκα), Καραμπουέ

Στον πάγκο: Δασκαλάκης, Μάγκας, Τόπι, Καραχάλιος

Διαιτητής: Σπύρος Σελίμος

Γήπεδο:
Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου

Βάσει του ΚΑΠ, η αναμέτρηση μετατίθεται κατά 24 ώρες, άρα το απόγευμα της Κυριακής στις 17:15. Αν ούτε αύριο δεν είναι εφικτό, λόγω καιρού, να γίνει ο αγώνας, τότε αναβάλλεται επ’ αόριστον και θα αποφασιστεί στο μέλλον πότε θα διεξαχθεί.