Θρίαμβος των Warriors επι των Cavs (ΒΙΝΤΕΟ)

Ενημερώθηκε: 17/01/17 - 14:23

Οι Warriors μετά την απώλεια του πρωταθλήματος από το 3-1 στους περσινούς τελικούς και την ήττα στο Κλίβελαντ τα Χριστούγεννα σε ματς που προηγούνταν με 14 πόντους στην τελευταία περίοδο, ήθελαν μια μεγάλη...ρεβάνς από τους Cavs. Η εκδίκησή τους ήρθε εμφατικά συντρίβοντας με 126-91 τους πρωταθλητές σε ένα ματς που κρίθηκε πολύ νωρίς.

Το σκορ ήταν 78-49 στο ημίχρονο και παρά τη μικρή αντίδραση των "ιπποτών" στο τρίτο δωδεκάλεπτο, η ομάδα του Steve Kerr πάτησε ξανά το γκάζι. Ο Klay Thompson είχε 26 και ο Kevin Durant 21 και ο Steph Curry 20 πόντους, με τον τελευταίο να προσθέτει και 11 ασίστ, ενώ τριπλ-νταμπλ έκανε με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ ο Draymond Green, που είχε και πάλι επεισόδιο με τον Lebron James.

Ο "βασιλιάς" ήταν σε κάκιστη μέρα με 20 πόντους μεν αλλά 6/18 σουτ και 6 λάθη, ενώ δεν πήρε βοήθεια από τους συμπαίκτες του. Συνολικά οι πρωταθλητές είχαν 35,2% στα σουτ και 26,5% στα τρίποντα, ενώ υπέπεσαν σε 15 λάθη δίνοντας μόλις 11 ασίστ.