Προβάδισμα για Ολυμπιακό

Ενημερώθηκε: 06/12/17 - 20:39

Ο Ολυμπιακός νίκησε της Τουρ 3-0 σετ "Μελίνα Μερκούρη" στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Challenge Cuρ βόλεϊ των ανδρών.

Έτσι οι "ερυθρόλευκοι" απέκτησαν σαφές προβάδισμα για την πρόκριση σους "16" της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στη Γαλλία στις 19 Μαΐου, όπου οι Πειραιώτες χρειάζονται δύο σετ.

Το επεισόδιο και η αποβολή του Νέιθαν Γουνεμπάινα, ο οποίος κατήγγειλε πως φίλοι των ερυθρολεύκων από την εξέδρα έκαναν ήχους μαϊμούς για να τον… πικάρουν, έφερε το 1-0 και την ψυχολογία για την κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο, ενώ βρέθηκαν να χάνουν 16-20, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και έφτασαν στο 25-23 και στο 3-0. Ο Μπέμε μείωσε μόνος του σε 18-20, ο Ραούβερντινκ ισοφάρισε 21-21, ο Αλεξίεφ έκανε το 23-22 και το μπλοκ του Οϊβόνεν έδωσε τη νίκη.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 25-23