Ελλάδα-Μαυροβούνιο 85-60: Ισοπεδωτική πρεμιέρα

Ενημερώθηκε: 01/09/19 - 17:25

Με την αμυντική λειτουργία της να… τσακίζει κόκαλα και έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, η Εθνική ομάδα δεν συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα και συνέτριψε 85-60 το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και «έπνιξε» την ομάδα του Μίτροβιτς, ενώ επιθετικά βρήκε πολλές λύσεις και τελείωσε με 4 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Μουντομπάσκετ / Ελλάδα- Μαυροβούνιο: «Έσβησε» τον Βούτσεβιτς ο Αντετοκούνμπο

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ο Πρίντεζης, που είχε 16 πόντους με 5/6 εντός παιδιάς. Από… κοντά και ο Παπαγιάννης, που είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε μόλις για 16 λεπτά (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Μουντομπάσκετ / Ελλάδα- Μαυροβούνιο: Ενα τρομερό highlight του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Επόμενος αντίπαλο της Ελλάδας είναι η Βραζιλία την Τρίτη (3/9, 15:00), που επικράτησε με 102-94 της Νέας Ζηλανδίας, ενώ το Μαυροβούνιο αντιμετωπίζει τη Νέα Ζηλανδία .

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 42-16, 63-38, 85-60

Μουντομπάσκετ / Ελλάδα- Μαυροβούνιο: Το κάρφωμα του Παπαγιάννη