Η Ιταλία έμεινε εκτός Μουντιάλ - Για πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια

Ενημερώθηκε: 14/11/17 - 15:49

Εκτός Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά από 60 χρόνια (1958), έμεινε η Ιταλία μετά το 0-0 με την Σουηδία στο «Σαν Σίρο».

Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η ομάδα των τεσσάρων τροπαίων στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη σε επίπεδο αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων δεν θα είναι παρούσα το ερχόμενο καλοκαίρι στα γήπεδα της Ρωσίας, για την τελική φάση του

Το 1-0 στην «Friends Arena» της Στοκχόλμης αποδείχθηκε υπεραρκετό για τους Σουηδούς, οι οποίοι υπερασπίστηκαν με τον ιδανικότερο τρόπο το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα των play off και προκρίθηκαν πανηγυρικά στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Ο αγώνας «σημαδεύτηκε» από τα τρομερά λάθη του Ισπανού ρέφερι, Λαόθ, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς δεν «είδε» τρία πέναλτι στα πρώτα 45 λεπτά, τα δύο για τους Σουηδούς σε χέρι του Μπαρτσάλι και το άλλο σε ανατροπή του Παρόλο.

Στις άσχημες στιγμές της αναμέτρησης ο σοβαρός τραυματισμός του Γιάκομπ Γιόχανσον. Ο μέσος της ΑΕΚ χτύπησε στην προσπάθειά του να κερδίσει μια μπάλα στη μεσαία γραμμή, στο 17ο λεπτό, όταν γύρισε το αριστερό γόνατό του και έπεσε στο έδαφος.