LIVE: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης (19:30, Novasports 1HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 18/12/19 - 23:08

Τρίτη διαδοχική νίκη για την ΑΕΚ, που εδραιώνεται στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά τη 15η αγωνιστική της Super League. H Ένωση επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τους Μάνταλο (6΄ πέναλτι) και Λιβάγια (46΄), ενώ μείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Λουϊς Φερνάντεθ στο 79΄.

Το τράβηγμα του Ματρικάρντι στον Ολιβέιρα έγινε αντιληπτό μέσω VAR κι έτσι η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς με το πέναλτι του Μάνταλου (6΄). Ακόμα πιο νωρίς με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, μόλις στα 50 πρώτα δευτερόλεπτα , πέτυχε το 2-0. Από εκπληκτική κάθετη του Κρίστιτσιτς, ο Παουλίνιο πέρασε τη μπάλα στον Λιβάγια κι αυτός δεν είχε πρόβλημα να τη στείλει από κοντά στα δίχτυα.

ΑΕΚ
ΑΕΚ
2-1
Αστέρας Τρίπολης
  • 21:32

Τέλος στο ματς! Η ΑΕΚ επικράτησε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης, με τον Τσιντώτα να κρατάει το τρίποντο για την ομάδα του με την τεράστια επέμβαση στο 87ο λεπτό!

• 21:24

7 λεπτά ο έξτρα χρόνος! Πάμε για... θρίλερ στο ΟΑΚΑ!

• 21:21
    87'

Απίστευτη ευκαιρία για τον Αστέρα!Σέντρα του Βλάχου, ο Λουίς Φερνάντεθ πιάνει την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε με τρομερή επέμβαση! Κρατάει η ΑΕΚ, πιέζει φουλ ο Αστέρας!

• 21:20
    82'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Αστέρα!

Οι αμυντικοί της ΑΕΚ... κοίταζαν τον Λουίς Φερνάντεθ που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ, δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα, μειώνοντας σε 2-1 το σκορ. Μπαίνει ξανά στο κόλπο για την διεκδίκηση ενός βαθμού ο Αστέρας

• 20:52
    60'
    Καλή φάση για την ΑΕΚ!

Σέντρα του Παουλίνιο, ο Ολιβέιρα επιχείρησε το γυριστό σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ

• 20:51
    59'
    Μεγάλη φάση για τον Αστέρα!

Ο Σουάρεθ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπαράλες από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερα να σκοράρει αφού μπερδεύτηκε με τον Μαρκ Φερνάντεθ.

• 20:49
    56'
    Αλλαγή για την ΑΕΚ

Σιμόες αντί Γαλανόπουλου

• 20:49
    56'
    Αλλαγή για τον Αστέρα

Σίτο αντί Μπόρχα Φερνάντεθ

• 20:49
    55'

Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς

• 20:38
    46'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την ΑΕΚ!

Εξαρετική μπαλιά του Κρίστισιτς με το εξωτερικό στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Παουλίνιο πήρε ένα κοντρόλ και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Λιβάγια να σκοράρει εξ επαφής! 2-0 για την ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης

• 20:38
    46'

Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες

• 20:20

Μετά το 25λεπτο ο Μάσιμο Καρέρα γύρισε την διάταξη από 3-5-2 σε 4-2-3-1 αλλά αυτό φάνηκε να... ρίχνει τους γηπεδούχους, οι οποίοι είδαν τους παίκτες του Αστέρα να παίρνουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να γίνονται πιο επικίνδυνοι

• 20:20
    45'

Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στο πέναλτι-γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 6ο λεπτό. Παράβαση την οποία κέρδισε ο Ολιβέιρα από τον Ματρικάρντι και δόθηκε μετά από έλεγχο του VAR από τον διαιτητή Φωτιάδη.

• 20:17

Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος

• 20:15
    44'
    Καλή στιγμή μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ

Σουτ του Μάνταλου από τα 30 μέτρα, η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ

• 20:15

Η ΑΕΚ αμύνεται σωστά αλλά δίνει ορισμένες φορές χώρο στους αντιπάλους της που δεν χρειάζεται. Βέβαια, η Ένωση εδώ και λίγη ώρα παίζει πιο σφιχτά και έχει δώσει την κατοχή στους αντιπάλους της, προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση.

• 20:15

Ο Αστέρας Τρίπολης έχει καταφέρει τα τελευταία λεπτά να γίνει πιο επιθετικός και επικίνδυνος προς την εστία του Μπάρκα, ο οποίος βέβαια δεν έχει χρειαστεί να επέμβει ακόμη στο παιχνίδι. Ψάχνουν αρκετά τον Μπαράλες οι συμπαίκτες του που είναι εξαιρετικός στο ψηλό παιχνίδι, ενώ οι Λουίς Φερνάντεθ και Μαρκ Φερνάντεθ είναι ιδιαίτερα κινητικοί.

• 20:07
    35'

Δέκα λεπτά ακόμη για την συμπλήρωση των 45'

• 20:05
    34'

Η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ

• 20:05
    33'

Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Αστέρα Τρίπολης μετά από προβολή του Μάνταλου στον Μουνάφο

• 20:03
    32'

Γρήγορη αντεπίθεση για τον Αστέρα. Ο Κώτσιρας έγινε τελικός αποδέκτης της μπάλας και έπιασε το βολέ που πέρασε μακριά από την εστία

• 20:01
    29'

Ως μη γενόμενη η ευκαιρία για την ΑΕΚ αφού ο Κρίστισιτς που γύρισε στον Παουλίνιο υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ. Ωστόσο, όλα τα λεφτά στην φάση ήταν η κυκλοφορία της μπάλας από τους «κιτρινόμαυρους»

• 19:59
    26'
    Ευκαιρία για την ΑΕΚ!

Σουτ του Ολιβέιρα, μπλοκάρει με τη δεύτερη ο Παπαδόπουλος

• 19:59

Αλλαγή διάταξης από τον Μάσιμο Καρέρα στην ΑΕΚ. Το 3-5-2 γίνεται 4-2-3-1: Ο Μπακάκης αριστερό μπακ, ο Παουλίνιο δεξί και στόπερ οι Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου. Γαλανόπουλος και Κρίστισιτς οι δύο στον άξονα, ο Μάνταλος δεξιά, ο Λόπες αριστερά και ο Λιβάγια πίσω από τον Ολιβέιρα.

• 19:56

Η ΑΕΚ προηγείται με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης χάρη στο πέναλτι του Πέτρου Μάνταλου. Με φόρα μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, κέρδισε το πέναλτι και βρήκε το γρήγορο γκολ, με τους Αρκάδες να ανεβαίνουν μετά το πρώτο το 12ο λεπτό και να προσπαθούν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ του Μπάρκα.

• 19:52

Προσπαθεί να ανέβει στον αγωνιστικό χώρο, να πάρει μέτρα και να απειλήσει την εστία του Μπάρκα ο Αστέρας αλλά οι παίκτες του δεν καταφέρνουν να κρατήσουν αρκετά την μπάλα στα πόδια τους. Από την άλλη μεριά, οι γηπεδούχοι προσπαθούν με κάθετο ποδόσφαιρο να φτιάξουν φάσεις, έχοντας αρκετή υπομονή στο παιχνίδι τους

• 19:52
    19'
    Πρώτη ευκαιρία για τον Αστέρα

Ο Μπαράλες έγινε κάτοχος της μπάλας και έσπασε στον Μαρκ Φερνάντεθ, ο οποίος έκανε το σουτ που είχε κατεύθυνση προς την εστία αλλά βρήκε στον πεσμένο Μπακάκη.

• 19:52
    14'

Κίτρινη κάρτα στον Λουίς Φερνάντεθ

• 19:40

Τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα φτάνει ο Πέτρος Μάνταλος, ενώ έχει και άλλα τρία στα προκριματικά του Europa League. Διανύει εξαιρετική σεζόν ο Έλληνας μεσοεπιθετικός και το δείχνει εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου

• 19:37
    6'

Ο Μάνταλος νικά τον Παπαδόπουλο και ανοίγει το σκορ για την Ένωση!

• 19:36
    5'
    Πέναλτι για την ΑΕΚ

Ο Φωτιάδης αποφάσισε πως υπάρχει παράβαση και δείχνει την άσπρη βούλα!

• 19:35

Πάει να δει την φάση στο VAR ο Φώτης Φωτιάδης. Πολύ πιθανό να δείξει άσπρη βούλα ο διαιτητής

• 19:34
    2'

Στο έδαφος ο Ολιβέιρα μετά από διεκδίκηση της μπάλας με τον Ματρικάρντι, «παίζετε» λέει ο διαιτητής. Πάνω στην μονομαχία, πάντως, ο αμυντικός του Αστέρα φαίνεται να τραβάει τη φανέλα του Πορτογάλου φορ

• 19:34
    1'