LIVE: ΑΕΛ-Παναθηναϊκός (19:30, Novasports & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 25/01/20 - 21:26

Το παιχνίδι ΑΕΛ-Παναθηναϊκός είναι εκείνο που ανοίγει την αυλαία της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας, η οποία έχει μοιραστεί σε τρεις… δόσεις μετά την εμβόλιμη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» προέρχονται από σερί νίκες επί του ΠΑΣ, της Ξάνθης και του Ατρομήτου και θέλουν να παραμείνουν στο δρόμο των επιτυχιών, με στόχο τη συμμετοχή τους στα πλέι οφ στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι δεν έχουν καταφέρει το 2020 να πάρουν κάποια νίκη, αφού έχουν δύο ήττες με Ξάνθη (εκτός), ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και δύο ισοπαλίες με Άρη (εντός), Παναιτωλικό (εντός).

Ο Παναθηναϊκός έχασε στην έδρα του τον Οκτώβρη από την ΑΕΛ, αφού δεν είχε χάσει τα επτά προηγούμενα για όλες τις διοργανώσεις. Είχε δύο ισοπαλίες και πέντε νίκες, η μια στο Κύπελλο. Τώρα η ΑΕΛ έχει μια νίκη στα οκτώ τελευταία, και επίσης δύο στα 18, μετά τη νίκη της τον τελικό Κυπέλλου του 2007.

ΑΕΛ
ΑΕΛ
0-2
Παναθηναϊκός
  • 21:25

Λήξη του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί της ΑΕΛ με 2-0 χάρη σε ισάριθμα πέναλτι των Χατζηγιοβάνη και Μπουζούκη

• 21:23
    92'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Χατζηγιοβάνη να σουτάρει με δύναμη μέσα από την περιοχή και τον Κρίστινσον να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια

• 21:21
    ΓΚΟΟΟΟΛ!

2-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Μπουζούκη να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι πλευρά

• 21:21
    89'

Πολύ ωραία κάθετη πάσα του Ζαχίντ για τον Ανουάρ, που βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον, ο οποίος δεν είχε άλλη επιλογή από το να τον ανατρέψει και να δει την κίτρινη κάρτα παράλληλα

• 21:08
    76'

Πολύ καλή στιγμή για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του αμαρκάριστου Παπάζογλου μέσα από την περιοχή μετά τη σέντρα του Ουάρντα από δεξιά περνάει αρκετά άουτ!

• 20:55
    64'

Εξέταση του VAR, οφσάιντ ο Παπάζογλου που παρεμποδίζει τον Σένκεφελντ, παραμένει η απόφαση του Βρέσκα και το 0-1.

• 20:55
    63'

Σκοράρει η ΑΕΛ με τον Κάτσε, μετά από λάθος έξοδο του Διούδη, ακυρώνει το γκολ ο διαιτητής Βρέσκας.

• 20:51
    58'

Καλή φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Κρίστινσον να αποκρούει με το ένα χέρι το σουτ του Ζαχίντ μέσα από την περιοχή!

• 20:35

Ημίχρονο στη Λάρισα, με τον Παναθηναϊκό να είναι καθολικά ανώτερος της ΑΕΛ και να κρατάει με χαρακτηριστική ευκολία το υπέρ του 1-0! Οι «πράσινοι» έχουν ήδη σκοράρει μια φορά, έχουν χάσει ένα πέναλτι αμφότερα με τον Χατζηγιοβάνη και γενικώς βρίσκονται πολύ περισσότερο στην επίθεση. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έχουν πατήσει μια φορά μόνο στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπορούν να κρατήσουν μπάλα και είναι διαρκώς σε θέση άμυνας. Φυσικά, το παιχνίδι είναι ακόμα ανοιχτό, λόγω του σκορ...

• 20:02
    28'

Ο Χατζηγιοβάνης αναλαμβάνει ξανά την εκτέλεσή του, αλλά ο Κρίστινσον μπλοκάρει αυτή την φορά την κακή, α λα Πανένκα εκτέλεση, μένοντας στο κέντρο της εστίας του!

• 20:01
    27'

Νέο πέναλτι για τον ΠΑΟ, με τον Καρανίκα να πατάει στο πόδι τον Νάγκι μέσα στην περιοχή και να «κιτρινίζεται».

• 19:56
    25'
    ΓΚΟΟΟΟΛ

1-0 ο Παναθηναϊκός, με τον Χατζηγιοβάνη να εκτελεί το πέναλτι, τον Κρίστινσον να πέφτει σωστά στα αριστερά, αλλά τη μπάλα να περνάει κάτω από το σώμα του...

• 19:45
    11'

Πρώτη καλή στιγμή, για τον Παναθηναϊκό, με το σουτ του Γιόχανσον από το ύψος της περιοχής να περνάει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κρίστινσον!

• 19:21

Υπενθυμίζουμε ότι ο Παναθηναϊκός «τρέχει» ένα αήττητο σερί με τρεις νίκες στη Super League 1 που τους έχει φέρει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ στον αντίποδα η ΑΕΛ δεν έχει κερδίσει ούτε ένα ματς μέσα στο 2020 και είναι ένατη

• 19:15

Οι δύο ομάδες προθερμαίνονται αυτή την ώρα...

• 19:15

Ενώ στο γήπεδο βρίσκεται και ο ιδιοκτήτης των γηπεδούχων, Αλέξης Κούγιας

• 19:15

Στο «ΑΕΛ FC Arena» βρίσκεται και ο Σίλβα Κλέιτον, που χαιρέτησε μάλιστα και τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού

• 19:15

Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γεώργιος Βρέσκας από τον Σύνδεσμο Πιερίας ενώ χρέη VAR θα εκτελέσει ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου

• 19:15
    Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης)

Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Δώνης, Ναγκί, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων θα βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Κολοβέτσιος, Κολοβός, Αποστολάκης, Ανουάρ, Μακέντα και Περέα

• 19:14
    ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου)

Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Ζίζιτς, Καρανίκας, Κάτσε, Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπέρτος, Ουάρντα και Παπάζογλου

Στον πάγκο των αναπληρωματικών για τους γηπεδούχους θα καθίσουν οι: Γκέργκελι, Μούζεκ, Σεσέροβιτς, Μπράλιτς, Μπούστος, Νούνιτς και Βινίσιους

• 19:13

Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...

• 19:13

Τρεις μέρες μετά την περιπετειώδη ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, οι «βυσσινί» παίζουν πάλι στην έδρα τους, αυτή τη φορά με το φορμαρισμένο «τριφύλλι», που και αυτό πριν από τρεις μέρες επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου, για να ανέβει ακόμα περισσότερο βαθμολογικά

• 19:12

Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον Παναθηναϊκό, για την 20η αγωνιστική της Super League 1, στη Λάρισα