LIVE: Αγγλία-Παναμάς 6-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Αγγλία-Παναμάς 5-0 Α' ημίχρονο (συνεχής ενημέρωση)

Ενημερώθηκε: 24/06/18 - 16:55

Μουντιάλ 2018: Η Αγγλία ξεκίνησε με νίκη, τις υποχρεώσεις της, για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας και θέλει, σήμερα το μεσημέρι, απέναντι στον Παναμά, να "σφραγίσει" την πρόκρισή της, στους "16" του θεσμού.

Από την πλευρά τους, οι «Canaleros» θα προσπαθήσουν να εμποδίσουν τα «λιοντάρια» να πετύχουν τον στόχο τους, κάτι που έκαναν σε έναν βαθμό (ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο) απέναντι στους Βέλγους που τελικά επικράτησαν με σκορ 3-0.

Αυτή θα είναι η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, ενώ ο Παναμάς είναι η 38η χώρα που αντιμετωπίζουν οι Άγγλοι σε τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα «λιοντάρια» είναι αήττητα σε έντεκα σερί ματς (8 νίκες, 3 ισοπαλίες), ενώ ο Κέιν έγινε ο πρώτος Άγγλος που πετυχαίνει δύο γκολ σε ένα παιχνίδι Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τον Γκάρι Λίνεκερ κόντρα στο Καμερούν το 1990.

Αγγλία
Αγγλία
6-1
Παναμάς
Παναμάς
  • 16:55
    94'

Η Αγγλία διαλύει με 6-1 τον Παναμά και η πρώτη θέση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική, με το Βέλγιο. Ακολουθεί αναλυτικό κείμενο, ευχαριστούμε που μείνατε κοντά μας!

• 16:37
    78'
    ΓΚΟΟΟΛ για τον Παναμά!

Ο Μπαλόι, με προβολή μειώνει σε 6-1 και σκορπά τεράστια χαμόγελα και πανηγύρια για τον Παναμά! Το πρώτο γκολ, στην ιστορία της χώρας σε τελική φάση Μουντιάλ.

• 16:28
    70'
    Αλλαγή για την Αγγλία

Ο Ρόουζ στη θέση του Τρίπιερ

• 16:27
    67'
    Αλλαγές για τον Παναμά

Στις θέσεις του Μπάρσενας και Γκόμεζ, οι Αρόγιο και Μπαλόι

• 16:22
    64'
    Αλλαγή για τον Παναμά

Στη θέση του Γοδόι, ο Αβίλα

• 16:22
    63'
    Διπλή αλλαγή για την Αγγλία

Στις θέσεις των Κέιν και Λίνγκαρντ, οι Βάρντι και Ντέλφ

• 16:21
    62'
    ΓΚΟΟΟΛ για την Αγγλία!

Ο Λόφτους-Τσικ έκανε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Κέιν και κατέληξε στα δίχτυα!

• 16:08
    49'
    Καλή στιγμή για την Αγγλία

Κάθετη προς τον Στέρλινγκ, αλλά ο Πενέδο έδιωξε με τα πόδια την ύστατη στιγμή.

• 16:03
    46'

Έναρξη του β' μέρους

• 16:01

Στόουνς (8', 40') και Κέιν (22', 45+1') έχουν πετύχει από δύο γκολ (με πέναλτι ο άσος της Τότεναμ) και ένα ο Λίνγκαρντ (36'). Ο Παναμάς δημιούργησε κάποιους κινδύνους στο πρώτο τέταρτο, αλλά τελείωσε άτσαλα τις φάσεις και από τότε, δεν... υπάρχει στο παιχνίδι

• 15:50
    45'

Η Αγγλία έχει διαλύσει τον Παναμά, από το πρώτο μέρος και δεν δείχνει κανένα... έλεος!

• 15:46
    45'
    Απίθανη Αγγλία!

Ο Κέιν ευστοχεί στο πέναλτι, κάνοντας πέντε, τα τέρματα της Αγγλίας!

• 15:41
    40'
    Δεν σταματάει η Αγγλία!

Ο Μαγκουάιρ με κεφαλιά, έπειτα από την απόκρουση του Πενέδο στην κεφαλιά του Στέρλινγκ, σημείωσε από κοντά το τέταρτο τέρμα των "λιονταριών"!

• 15:39
    36'
    ΓΚΟΟΟλ για την Αγγλία!

Ο Λίνγκαρντ έκανε κίνηση παράλληλα με την αντίπαλη περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ περίπου από το ημικύλιο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

• 15:24
    22'

Ο Χάρι Κέιν, έπειτα από μικρή καθυστέρηση μετά από ένταση ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, εκτέλεσε άψογα το πέναλτι και σημείωσε το τρίτο προσωπικό τέρμα στο Μουντιάλ

• 15:22
    20'
    Πέναλτι για την Αγγλία!

Ο Εσκομπάρ και ο Τόρρες έπεσαν με δύναμη πάνω στον Στέρλινγκ και τον έριξαν κάτω

• 15:19
    16'
    Καλή στιγμή για τον Παναμά

Ο Μπαρσένας έπιασε γλυκό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πίκφορντ

• 15:12
    8'
    ΓΚΟΟΟΟΛ για την Αγγλία!

Ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Στόουνς κυριάρχησε στον αέρα και με σκαστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ

• 15:06
    5'
    Καλή φάση για τον Παναμά!

Οι παίκτες του έκλεψαν την μπάλα, την μετέφεραν γρήγορα στην επίθεση, αλλά ο Γοδόι, που έγινε αποδέκτης της, έκανε κάκιστο σουτ από... θέση βολής. Αν ήταν ένας πιο ποιοτικός παίκτης, άνετα θα μπορούσε να γίνει το 0-1

• 15:01
    1'

• 14:58

Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το παιχνίδι...

• 14:39

Αγγλία (Σάουθγκέιτ): Πίκφορντ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Γουόκερ, Γιάνγκ, Χέντερσον, Λίνγκαρντ, Τριπιέρ, Λόφτους-Τσικ, Στέρλινγκ, Κέιν

Παναμάς (Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Εσκομπάρ, Τόρες, Ντέιβις, Γκόμες, Μπαρσενας, Κούπερ, Γοδοί, Πέρες, Ροντρίγκες

• 14:38

Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων

• 14:38

Η Αγγλία στο πρώτο παιχνίδι είχε επικρατήσει της Τυνησίας με 2-1 και με ενδεχόμενη νίκη της, θα εξασφαλίσει την πρόκριση στους "16".