LIVE: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 62-70 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (21:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr)

Ενημερώθηκε: 10/11/17 - 22:48

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται για 2η φορά στην σεζόν, πρώτη με κόσμο, τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ για διαφορετική όμως διοργάνωση και συγκεκριμένα για την 6η αγωνιστική της Euroleague (21:00, Novasports 2HD & thepressroom.gr).

Α' περίοδος: Ο ΠαναθηναΪκός μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός επέστρεψε με το δικό του, σερί με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στα πρώτα 10 λεπτά (17-16).

Ημίχρονο: Οι "πράσινοι" βρίσκονται δίκαια μπροστά στο σκορ, με 35-30 απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός δείχνει πιο υπομονετικός και δείχνει και με καλύτερη ψυχολογία στα σουτ μακρινής απόστασης.

Γ' περίοδος: Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην γ' περίοδο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει για πρώτη φορα το προβάδισμα, όμως με τρίποντο του Ρίβερς, στην εκπνοή, οι "πρασίνοι" μπαίνουν προηγούμενοι στο σκορ, στην τελευταία περίοδο (47-49).

ΤΕΛΟΣ: Ο Παναθηναϊκός, με μια εξαιρετική εμφάνιση, επικράτησε κατά κράτος του Ολυμπιακού, μέσα στο ΣΕΦ, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 70-60, βάζοντας ταυτόχρονα τον "αιώνιο" αντίπαλό του, σε τρομερή εσωστρέφεια για τη συνέχεια. Ακολουθεί αναλυτικό κείμενο...

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θέλει να ξεπεράσει την πρώτη της ήττα στην Euroleague από την Μπαρτσελόνα και να πάρει μια νίκη που έχει διπλό όφελος, αφού εκτός από την επιστροφή στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα θα επιφέρει και καλή ψυχολογία ενόψει της δύσκολη συνέχειας.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός κατεβαίνει στο Φάληρο για δεύτερη φορά, με την πρώτη να έχει φύγει θριαμβευτής. Oι συνθήκες από εκείνο το πρώτο ματς της σεζόν θα είναι εξαιρετικά διαφορετικές και η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ θέλει να είναι προετοιμασμένη ώστε να ανταποκριθεί κατάλληλα.

Οι "πράσινοι" θέλουν να πάρουν μια νίκη που έχει πολλαπλά οφέλη για εκείνους. Πρώτα στο βαθμολογικό πίνακα, αλλά ειδικά σε θέμα ψυχολογίας που έχουν κλονίσει οι ευρωπαϊκές ήττες, αλλά και ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από την ΑΕΚ.

62-70
Παναθηναϊκός
  • 22:47

Ο Παναθηναϊκός φεύγει για τρίτη συνεχόμενη φορά, θριαμβευτής από το ΣΕΦ, επικρατώντας με 70-60 του Ολυμπιακού για την 6η αγωνιστική της Euroleague!

• 22:46

62-70 με δύο βολές του Μάντζαρη

• 22:45

60-70 με 2/2 βολές του Γκιστ

• 22:44

40'' για τη λήξη, τα πάντα έχουν κριθεί

• 22:44

60-68 μειώνει από κοντά ο Παπαπέτρου

• 22:43

58-68 απίθανο καλάθι από τον Λεκαβίτσιους που κάνει την καλύτερή του, εμφάνιση (μέχρι τώρα) με την πράσινη φανέλα!

• 22:42

2' για τη λήξη στο ΣΕΦ

• 22:42

58-66 μειώνει κι άλλο ο Μάντζαρης, ανοργάνωτη η πράσινη άμυνα

• 22:42

Άστοχος από μακριά ο Γκιστ

• 22:40

56-66 κλέψιμο του Ολυμπιακού και κάρφωμα ΜακΛίν στον αιφνιδιασμό, τάιμ άουτ από τον Πασκουάλ

• 22:29

Κακή και βιαστική επιλογή του Στρέλνιεκς, ωστόσο οι πράσινοι δεν μπορούν να μαζέψουν το ριμπάουντ και ο Ολυμπιακός έχει νέα επίθεση. Άστοχος στη συνέχεια ο Παπανικολάου

• 22:28

51-58 βάζει και τις δύο ο Έλληνας σέντερ

• 22:27

Ο Παναθηναϊκός κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και ο Βουγιούκας παίρνει δύο βολές

• 22:26

7:20' για τη λήξη στο ΣΕΦ

• 22:26

Πολύ καλή άμυνα του ΜακΛίν πάνω στον Ρίβερς, τον εμποδίζει να σουτάρει και τελικώς χάνεται η κατοχή για τον Εξάστερο

• 22:23

47-51 δύσκολο σουτ από τον καυτό (πάλι απέναντι στον Ολυμπιακό) Ρίβερς, από τα 5.5 μέτρα

• 22:20

47-49 με τρίποντο του Ρίβερς -με ταμπλό- στη λήξη του χρόνου

• 22:20

47-46 με τρομερό φόλοου κάρφωμα του Γκάμπριελ! Ίσως η φάση της αγωνιστικής!

• 22:13

43-44 με καλάθι και φάουλ του Στρέλνιεκς, μέσα και η βολή!

• 22:12

Δύο βολές για τον ΜακΛίν και τέταρτο προσωπικό φάουλ του Βουγιούκα, 2/2 και 41-44

• 22:11

39-44 με σουτ εκτός ισορροπίας του Σίνγκλετον, που θύμισε... Νοβίτσκι!

• 22:11

Δύο βολές για τον Αγραβάνη, 1/2 και 39-42

• 22:10

3:59'' για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου

• 22:09

Επιθετικό φάουλ του Βουγιούκα τώρα, συμπλήρωσε τα πέντε ομαδικά ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν είναι βολές για τον Ολυμπιακό

• 21:58

Διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τον Ολυμπιακό, αλλά η μπάλα παραμένει στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

• 21:43

27-32 με buzzer beater κάρφωμα του Γκιστ!

• 21:40

Τάιμ άουτ από τον Τσάβι Πασκουάλ, 21,2'' για το τέλος του ημιχρόνου και όλα για τον Παναθηναϊκό

• 21:28

Τρία απανωτά επιθετικά ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό και φάουλ του Αγραβάνη στον Γκάμπριελ, αλλά χωρίς βολές

• 21:26

Δύο βολές για τον Αγραβάνη, ύστερα από φάουλ του Γκάμπριελ, 0/2 από τον Έλληνα φόργουορντ

• 21:25

17-20 με καλάθι και φάουλ του Λεκαβίτσιους, μέσα και η βολή (17-21)

• 21:21

Τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 17-16 του Παναθηναϊκού

• 21:14

12-13 με σουτ εκτός ισορροπίας, από τα 4 μέτρα, του Στρέλνιεκς, τάιμ άουτ ο Πασκουάλ